V Počeradech znovu hořelo, tentokrát cvičně

Počerady-požár-čez_compressed

V centrální dozorně zůstal pouze jeden pracovník obsluhy vybavený dýchacím přístrojem s maskou, aby monitoroval situaci v provoze na obrazovkách. Jeho jediným úkolem přitom bylo, zmáčknout příslušné tlačítko pro bezpečné odstavení provozu elektrárny „kdyby došlo k nejhoršímu“. Dohlížel na něj jeden z hasičů, rovněž s nasazenou dýchací technikou. Foto: ČEZ

Netradiční cvičení absolvovali havarijní specialisté skupiny ČEZ v elektrárně Počerady. Jeho scénář totiž vycházel ze skutečné události, která se stala na začátku letošního roku.

Zkrat a následný požár v rozvodně pod centrální dozornou (velínem), její zadýmení, následný zásah hasičů, včetně evakuace osob, tak vypadala časová osa cvičení letošního havarijního cvičení. Zatímco předchozí náměty mimořádných událostí vycházely ze scénářů specialistů na havarijní připravenost elektráren Skupiny ČEZ, tentokráte tomu bylo jinak.

Čtěte také:
Důlní hasiči likvidovali požár v elektrárně
V Komořanech vybuchl uhelný prach

Vycházeli jsme ze skutečné události, která nás postihla na začátku roku, kdy došlo k požáru rozvodny pro kalcinaci – mlýnici, ovládací systém VALMET. Vše jsme sice zvládli vlastními silami, ale společně s vedením elektrárny nás poté napadlo, že bude dobré prověřit celou havarijní dokumentaci a zároveň i záložní pracoviště, z nichž je výrobní technologie ovládána v době nouzového stavu. Proto jsme tentokráte navrhli scénář havarijního cvičení my,“ vysvětlil Josef Hubač, velitel Hasičského záchranného sboru podniku Elektrárna Počerady. Sám se pak postavil se zažehnutým zapalovačem pod jeden z hlásičů elektrické požární signalizace a simuloval tak vznícení rozvodny.

V dozorně se tak rozsvítila červená signalizace. Směnový inženýr následně vyrozuměl o mimořádné situaci požární hlídku a podnikové hasiče. Po jejich příjezdu a průzkumu místa velitelem zásahu došlo na evakuaci všech osob z velína, přičemž na místě zůstal pouze jeden pracovník obsluhy vybavený dýchacím přístrojem s maskou, aby monitoroval situaci v provoze na obrazovkách, než ostatní dorazí na záložní pracoviště. Jeho jediným úkolem přitom bylo, zmáčknout příslušné tlačítko pro bezpečné odstavení provozu elektrárny „kdyby došlo k nejhoršímu“. Dohlížel na něj jeden z hasičů, rovněž s nasazenou dýchací technikou. Zasahoval by v případě, pokud by muž zkolaboval nebo by v zájmu vlastní bezpečnosti museli oba opustit sál. O patro níž pak další členové jednotky hasili „hořící“ rozvodnu pomocí plynového hasiva CO2. Při natahování a zajištění několik desítek metrů dlouhé speciální hadice jim přitom účinně pomáhali členové požární hlídky.

Simulovaný požár vypuknul v 9.27 hodin, prakticky po půl hodině bylo po všem a mohlo se začít s odvětráváním prostor, a to jak pomocí otevřených oken, tak i přetlakovým ventilátorem.

Myslím, že můžeme být spokojeni. Vše mělo standardní průběh. Prověřili jsme si, zda vše probíhá v souladu s havarijní dokumentací, rychlost a účinnost zásahu, včetně výborné spolupráce s požární hlídkou,“ zhodnotil cvičení Hubač.

Mohlo by vás zajímat:
Komíny sokolům pomáhají
Hnědé uhlí není jen zdrojem tepla a elektřiny

Čína pálí víc uhlí než zbytek světa