V Polsku otevřeli nový uhelný důl

Podle polského premiéra Mateusze Morawieckého bude jednou důl potřebný celé Evropě. Foto: wikipedia.org

Na jihu Polska, ve městě Jastrzębie-Zdrój u českých hranic, byl včera oficiálně otevřen nový uhelný důl, první v zemi po 25 letech. Polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že důl bude jednou potřebný celé Evropě. „Není moderní ekonomika bez oceli a není ocel bez uhlí,” řekl.

Důl, v jehož okolí se nachází více než 180 milionů tun koksovatelného uhlí, potřebného pro výrobu oceli, podle televize TVN 24 dosáhne plného výkonu okolo roku 2025. V současnosti Polsko dováží část své spotřeby uhlí, za kterou je kritizováno ochránci životního prostředí doma i ve světě.

Čtěte také:
Polsko připustilo vliv dolu na stav vody
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Morawiecki ale zdůraznil, že “supermoderní důl” bude představovat takovou pobídku pro rozvoj polského průmyslu, že jeho otevření představuje “historický okamžik”.

Do rozvoje dolu hodlá těžební společnost JSW investovat do roku 2030 tři miliardy zlotých (asi 18 miliard korun).

Aktivisté Greenpeace se tento měsíc pokusili v Gdaňsku zablokovat vykládku uhlí z lodi, která připlula z Mosambiku. Aktivisté při této příležitosti požadovali na dvacetimetrových transparentech “Polsko bez uhlí 2030”.

Varšava, Budapešť i Česko letos odmítly podpořit záměr Evropské unie dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality s odůvodněním, že tento cíl je neslučitelný s jejich hospodářským rozvojem.

Loni Polsko dovezlo téměř 20 milionů tun černého uhlí, hlavně z Ruska, ale také z Austrálie, USA, Kolumbie, Mosambiku, Kazachstánu i České republiky (0,36 milionu tun). Investice do těžby v Polsku mají v příštích letech přinést zmenšení dovozu, experti však upozorňují, že transformace polské ekonomiky, z 80 procentech závislé na uhlí, na jiné zdroje energie je záležitost na dlouhá léta. V posledních šesti letech se těžba uhlí v Polsku zmenšila asi o pětinu, ale i tak Polsko vede v EU s velkým náskokem před Českem a Německem.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry