V rámci cvičení teroristé útočili na Temelín

Cvičení s názvem Safeguard Temelín 2019 vyvrcholilo simulovaným útokem na elektrárnu. Foto: ČEZ

Přibližně tři stovky vojáků, policistů, zástupců ČEZ a provozovatele energetické přenosové soustavy ČEPS tři dny cvičily, jak postupovat při případném útoku teroristů na jadernou elektrárnu Temelín. Příprava s názvem Safeguard Temelín 2019 vyvrcholila simulovaným útokem na elektrárnu.

V případě skutečných teroristických útoků by vláda přijala mimořádná bezpečnostní opatření a armáda by vyrazila chránit obě jaderné elektrárny.

Ředitel elektrárny Jan Kruml uvedl, jak by situace vypadala, kdyby teroristé opravdu zaútočili na Temelín. „My bychom přijímali opatření uvnitř elektrárny. V nejpřísnějším režimu bychom elektrárnu uzavřeli a uvnitř by zůstali pouze lidé zajišťující její provoz. Ochrana okolí elektrárny a vzdušného prostoru by byla v rukou armády a policie. Naším úkolem by bylo, poskytnout jim především logistické zázemí,“ uvedl Kruml.

Čtěte také:
ČEZ postaví teplovod z Temelína pro Budějovice
Temelín odpojil 1. blok, začala odstávka

Dodal, že Temelín patří mezi nejpřísněji střežené objekty v republice. Jeho ochranu zajišťují policie, armáda, bezpečnostní agentura, ale i celá řada fyzických bariér, bezpečnostních prvků a organizačních opatření. „Jaderná elektrárna a její ochrana je jednou z hlavních priorit jihočeské policie. Dnešních ukázek při cvičení se účastnili specialisté zásahové jednotky, policisté eskortního oddělení, ale také operační důstojníci, kriminalisté a pracovníci krizového řízení,“ řekl náměstek jihočeského policejního ředitele Roman Bláha.

Poprvé ochranu Temelína nacvičovali členové aktivních záloh Armády ČR z Pardubic a Českých Budějovic. Doplnili tak vojáky ze strakonického 25. protiletadlového pluku. „Při zhoršení bezpečnostní situace by bylo naším úkolem zajistit okolí elektrárny. Aktivní zálohy hrají důležitou roli při ochraně objektů důležitých pro bezpečnost státu. Jejich připravenost několikrát ročně prověřujeme. Prostředí kolem elektrárny Temelín v tomto směru vytváří reálné podmínky, v jakých by příslušníci aktivní zálohy plnili úkoly v případě jejich ostrého nasazení na jakémkoli jiném místě ČR,“ uvedl ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice Petr Holý.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce kryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 TWh elektřiny, byla to druhá nejvyšší výroba.