Ventilátor do Dětmarovic dodá česká firma

Elektrárna Dětmarovice je tepelná elektrárna společnosti ČEZ u obce Dětmarovice v Moravskoslezském kraji. Foto: ČEZ

ČEZ uzavřel s milevskou firmou ZVVZ kontrakt za několik desítek milionů korun na dodávku ventilátoru spalin pro elektrárnu Dětmarovice. Nahradí tak japonský ventilátor Mitsubishi, který měl havárii.

Práce musí skončit do nové topné sezony, protože elektrárna funguje i jako teplárna. Uvedl to ředitel divize Ventilátory a přepravníky firmy ZVVZ Machinery Petr Koška.

Čtěte také:
Elektrárna Dětmarovice dodá teplo skleníkům
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Milevská firma již tento pomocný ventilátor odsiřovací linky vyrábí. Ventilátor zajišťuje odtah spalin skrze absorbér odsíření pro dva bloky o výkonu 200 megawatt (MW). „Ventilátor od firmy Mitsubishi před rokem havaroval. Elektrárna jela na snížený výkon, všechny spaliny byly tažené pouze přes jeden ventilátor, který byl náš. Když teď nahradíme ten havarovaný, tak elektrárna je zase schopna jet na plný výkon,” řekl Koška.

Zařízení musí fungovat do nové topné sezony, elektrárna dodává i teplo pro obyvatele a podniky v okolí. Termín je podle Košky hlavní komplikace. „Máme žiletkově napnutý harmonogram, nastavený po dnech,” řekl ředitel.

ZVVZ již jiný japonský ventilátor, který v této elektrárně havaroval, nahradilo v roce 2013. Tehdy byly generálním dodavatelem Energetické služby Ostrava ze Skupiny ČEZ, letos je jím ZVVZ Machinery. Dodává celý projekt včetně stavebních prací, elektrifikace, měření, regulace a napojení stroje do řídicího systému. Ventilátor pohání vysokonapěťový elektromotor Siemens o výkonu 4,27 MW.

Je to důležitý a veliký ventilátor, pro významného partnera a je to dobrá reference. ČEZ je naším tradičním partnerem, naše ventilátory jsou na všech českých elektrárnách ČEZ. Je poměrně velký trh v Polsku, reference tímto směrem je zajímavá: máme tam zastoupení a zakázku na elektrárnu Skawina. Je to trh, kam hledíme,” řekl Koška.

Strojírenský holding ZVVZ Group Milevsko loni podle generálního ředitele Miloslava Máchy zvýšil tržby o 140 milionů na 1,54 miliardy korun. Letos plánuje tržby 1,53 miliardy. Kvůli problémům dceřiné společnosti ZVVZ-EnvenEngineering se holding loni dostal do ztráty v desítkách milionů korun, předloni skončil ve ztrátě po zdanění 93,5 milionu korun.

Elektrárna Dětmarovice je tepelná elektrárna společnosti ČEZ u obce Dětmarovice v Moravskoslezském kraji. Leží v těsné blízkosti polských hranic. Její instalovaný výkon je 800 MW a je tak nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku. Elektrárna ročně vyprodukuje okolo 3 TWh elektrické energie. Elektrárna se zabývá také výrobou tepla, které dodává především do Orlové. V květnu 2009 začala výstavba horkovodu do města Bohumín, který byl dokončen na podzim 2010.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu