Doba čtení:55 s

Poslanec Evropského parlamentu za Svobodné Petr Mach na plénu popsal svůj recept na boj s chudobou. Podle Macha by pomohlo zrušení daní na elektřinu, plyn a uhlí a nesmyslné podpory solárních elektráren.

Pokud zrušíme nesmyslné dotace solární energetiky, které stojí domácnosti desítky tisíc korun, uhelné doly budou mít opět odbyt svého uhlí a nebudou muset propouštět horníky,“ řekl Mach v reakci na plány Evropské unie na boj s chudobou. Ty jsou podle něj zcela nesmyslné.

Čtěte také:
Němci krvavě platí za energetickou revoluci
Německá Energiewende ohrožuje chudé

Podpora obnovitelných zdrojů skutečně výrazně dopadá na koncové spotřebitele. Například v sousedním Německu, které prochází transformací energetiky, platí lidé až trojnásobek ceny, za kterou se prodává silová elektřina burze. Rozdíl jde na vrub právě podpoře obnovitelných zdrojů. Průměrné německé domácnosti se elektřina od roku 2011 zdražila v přepočtu o více než 14 tisíc korun ročně.

V České republice zaplatí podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu spotřebitelé za podporu solárních elektráren do roku 2030 až bilion korun.

Mohlo by vás zajímat:
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Google jede na uhlí, ale nepřiznává to
Zelená energie? Ďáblova alternativa