VIDEO: Uhlí má v teplárenství stále své místo


Uhlí je pro české teplárenství stále strategickou surovinou. Prolomení limitů těžby na dole Bílina tak bylo zcela zásadní. Shodli se na tom účastníci Dnů teplárenství a energetiky.

Uhlí pro nás představuje vzácnou komoditu pro teplárenství a dává nám šanci přežít přechodné období, kdy se bude postupně přecházet na trochu jiný typ energetiky, ve zdraví, jak co se týče cen, tak i bezpečnost dodávek,“ uvedl předseda Teplárenského sdružení České republiky (TS ČR) a bývalý premiér Mirek Topolánek.

Čtěte také:
Topolánek: Nenásledujme sebevražedné Německo
O uhlí se často lže

Teplárenství samozřejmě bude uhlí potřebovat i v budoucnu, a to ještě po dlouhou dobu. My bychom rádi závislost na uhlí částečně omezili, například využitím obnovitelných zdrojů nebo zejména komunálního odpadu, ale uvidíme, jaká bude skutečná realita. V brzké budoucnosti se ale bez tuzemského hnědého uhlí nedokážeme obejít,“ doplnil ředitel TS ČR Martin Hájek.

Dny teplárenství a energetiky se uskutečnily ve dnech 26. a 27. dubna v Hradci Králové. Konference byla tradičně koncipována jako odborné fórum pro zástupce tepláren, technologických firem, samospráv, bytových družstev i společenství vlastníků. S referáty vystoupili významní experti z ministerstev, asociací, vysokých škol i partnerských společností. Počet účastníků se přiblížil hranici jednoho tisíce.

Mohlo by vás zajímat:
V Severní Karolíně mají ze solárů hrůzu
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Německá Energiewende ohrožuje chudé