VIDEO: Vagony čistí obří škrabka

Nákladní vagony, které převážejí vytěžené horniny v důlních lokalitách, je potřeba taky občas vyčistit. Jakou roli hraje při čištění obří škrabka, se podívejte na videu Coal TV.

Čištění je nutné, hlavně když teploty spadnou pod bod mrazu. V takovém případě se totiž na stěnách vagonů tvoří námraza a nálep, což zmenšuje objem přepravního prostoru. Doprava pak není tolik efektivní a proto je nutné, aby do akce nastoupila speciální obří škrabka, která stěny vagonů od nálepu oškrábe.

Čtěte také:
Czech Coal pohlídá technika
VIDEO: Středověké podmínky v ilegálním dole

Od minulého roku funguje celé čistící zařízení talbotů (systém výsypných vozů), které se nachází v loklitě Jana Švermy, pomocí dálkového ovládání, které usnadňuje přesnou manipulaci s celým vlakem. „Tím se nám čištění urychlilo. Není třeba dávat signály přes návěstidla. Řidič si sám posunuje s lokomotivou,“ řekl Radek Šetina, zástupce vedoucího úseku traťového hospodářství Coal Services, podle nějž proces čištění obsluhuje čtveřice pracovníků.

V dřívějších dobách se vozy dočišťovaly horkým proudovým vzduchem. Od této technologie se ale ustoupilo. Byla nehospodárná a navíc mohla vagony i poškozovat.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Větrná elektrárna jde do starého železa
VIDEO: Jak se těží uhlí pod zemí
VIDEO: Nenápadní pracanti ve stínu gigantů