Visegrádská skupina uhlí chce

Ilustrační foto: Severní energetická
Země Visegrádské skupiny (V4) budou dál na půdě Evropské unie hájit právo členských zemí určovat si svůj vlastní národní energetický mix. Chtějí také využívat své domácí zdroje včetně uhlí.
Zástupci čtyř středoevropských zemí se dnes setkali v Ostravě na konferenci International Energy Club, kde jednali o otázkách energetické bezpečnosti. „Zasedání potvrdilo, že společným zájmem zemí V4 je řešení přetoků elektřiny z Německa, které ohrožují jak spolehlivost soustavy, tak otevřený přístup k přeshraničnímu obchodování s elektřinou. Země proto budou jednat především s Německem a Rakouskem,“ řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Pavel Šolc.
Země V4 se v Ostravě shodly na spolupráci při zajišťování bezpečných dodávek energie za přijatelnou cenu pro svoje občany. „S kolegy ze Slovenska, Polska a Maďarska jsme se věnovali především otázkám posílení energetické bezpečnosti a diverzifikaci zdrojů a cest zemního plynu, reformě trhu s elektřinou a mezivládním dohodám se třetími zeměmi,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).
Čtěte také: Když v Německu zafouká, Česku hrozí blackout
V celé Evropské unii, která je největším dovozcem energií na světě, zajišťuje uhlí asi 17 procent energetické spotřeby. V některých státech je ale uhelný průmysl zásadním, a proto je politicky velmi citlivým sektorem. Například v Polsku produkuje 90 procent elektřiny.
V celé Evropské unii zajišťuje uhlí asi 17 procent energetické spotřeby
Při problémech s jádrem, které v posledních dnech postihly Česko, se ukazuje, že uhelné elektrárny jsou pro stabilitu soustavy důležité. Svoji úlohu stále hrají i v Německu, které se snaží přeorientovat na obnovitelné zdroje.
O energetickém mixu budou rozhodovat stále pouze členské státy EU. Vznikající legislativa ale může ovlivnit, jak budou jednotlivé energetické zdroje podporovány, či naopak zatíženy regulacemi. Už letos v březnu se země Evropské unie shodly na tom, že ke snížení závislosti na dovozech paliv Evropě pomůže i zvyšování energetické účinnosti a využívání domácích zdrojů energie a nízkouhlíkových technologií.
Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Němci s uhlím počítají
Holandská elektrárna vyhrála, může vyrábět
Elektrárna Moorburg po boji jede naplno
Související články