Vláda si v energetice vedla střídavě

Andrej Babiš, Karel Havlíček a Richard Brabec – všichni tři z ANO, vši tři klíčoví pro budoucnost české energetiky a průmyslu. Foto: ANO

Rozhodli jsme se vystavit vysvědčení české vládě za její působení v oblasti energetiky. Konfrontaci s EU v otázkách energetiky a Green Dealu bohužel nezvládá, v tomto předmětu ji čeká reparát. Známky za působení na domácí scéně jsou naopak slušné.

Děti už svá vysvědčení mají doma, teď je na řadě vláda. „Bohužel, vyznamenání to nebude ani letos,“ řekl by pomyslný učitel při hodnocení výsledků celoroční práce. Nemohl by se ubránit zklamání z výkonu toho, ve kterého vkládal největší očekávání – premiéra Andreje Babiše. Jeho dva ministerští kolegové se totiž učí podstatně lépe. Na druhou stranu, mají také lehčí „předměty“, protože nevedou hlavní diskuze na půdě unijních orgánů.

Čtěte také:
Emisní povolenky nás mohou dostat do kolen
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Výkon Richarda Brabce z postu ministra životního prostředí hodnotíme ve vztahu k energetice jako vyrovnaný a realistický. Pevně se drží praktických kotlíkových dotací, snaží se v rámci svých možností pracovat na opatřeních proti suchu. Ochranu životního prostředí nebere na lehkou váhu, ale zároveň se nepouští do extremistických prohlášení a snah. Zjevně chápe, že si můžeme dovolit jen to, na co máme. V senátu také hlasoval pro podporu dálkového vytápění (zde). Na druhou stranu se také nijak zásadně nevymezuje proti radikálním ekologistickým požadavkům, a to ani na unijní úrovni. Tam by se býval mohl vymezit především proti dopisu ministrů životního prostředí, kteří vyzývali EU, aby nebrala ohled na problémy vzniklé kvůli koronaviru a nutila evropské státy k rychlým a bezprecedentním investicím do Green Dealu. Ovšem zahraniční pasivita v tomto směru provází celý „jeho ročník“.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček argumentuje fakty, vůči energetice zastává jasné postoje, které jasně vyslovuje. Průběžně upozorňuje na to, že „oxidouhličité“ aktivity EU jsou krátkozraké a nerespektují reálný stav a možnosti. Dokonce vystoupil docela nekompromisně s prohlášením, že emisní povolenky můžou srazit české hospodářství na kolena (zde). Což je riziko, které s sebou nesou jak emisní povolenky, tak celý Green Deal (GD) a upozorňuje na to mnoho firem i ekonomů a politiků. Je dobře, že si to ministr uvědomuje a nenechává si to pro sebe. Zdá se, že má jasno v tom, co je a co není v českém energetickém mixu možné (třeba zde).

Přestože je Havlíček asi nejvýše postaveným českým kontinuálním kritikem GD i jemu chybí razantní vystoupení pro zahraniční uši. A to nejlépe na bruselské půdě. Je tak možné pochybovat o tom, jak je jeho pozice pevná vůči Unii. Ovšem i ta se odvíjí primárně od postoje premiéra vůči Unii.

Předseda vlády Andrej Babiš na domácí půdě nešetří jednoznačnými vyjádřeními ve vztahu k GD. Vysvětluje, že bez rozšiřování jádra Česko nemůže odstavovat uhlí, protože obnovitelné zdroje nejsou spolehlivou a dostatečně kapacitní náhradou. Odstartoval také konečně přípravu dostavby Dukovan, za což jednoznačně zaslouží chválu.

Jakmile však vyjede za hranice, kde by v rámci Evropské rady měl tyto názory prosazovat, stává se jedním z mnoha. Jasně to dokládá skutečnost, že jeho podpis je pod GD. Tvrzení o tom, že prosadil uznání jádra ze strany EU, bylo přitom jen trapnou kličkou, jež obstála jen to chvíle, než se objevily informace o skutečném znění příslušného dokumentu (zde). Ze tří hodnocených ministrů tak – bohužel – nejslabší výkon v tomto školním roce předvádí jejich předseda. Přitom je to právě on, kdo by měl proti neodpovědnému zelenému blouznění v Green Dealu dokázat razantně vystoupit na bruselských jednáních, kdo by měl moderovat hledání spojenců a prosazovat realistické ekologizační cíle. Což, bohužel, nedělá.

Pokud bychom tedy skutečně měli rozdávat známky, tak za působení na domácí scéně, včetně odolnosti proti nátlaku aktivistů, by si oba ministři i premiér vysloužili něco mezi jedničkou a dvojkou. V případě působení v rámci EU je to však na reparát. Protože tam pro Česko nikdo (především premiér) nevyjednal nic, natož že by něco dokázal odmítnout.

Zítra přineseme energetické vysvědčení i pro obě parlamentní komory.