Český premiér zelené Unii zase uhnul

Předseda české vlády podepsal pochybný dokument Evropské rady a souhlasil s pokračováním Zeleného údělu. Bez ohledu na to, co říká on sám i ministr průmyslu Karel Havlíček. 

„Základ a oporu pro toto úsilí (proti koronaviru) poskytují pokyny Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a doporučení poradní skupiny Komise pro COVID-19.“ Že jste o takových institucích nikdy neslyšeli? Že jejich názvy nezmínil za celou současnou krizi nikdo z politiků ani z epidemiologů či dalších lékařů?

Nic z toho nebránilo tomu, aby ve čtvrtek 26. března schválila Evropská rada složená z premiérů či prezidentů členských EU „Společné prohlášení“ (zde), ze kterého je citace převzatá.

Čtěte také:
Protipól Grety se jmenuje Naomi Seibtová
Energetická soběstačnost je český trumf

Jeho úvod obsahuje chválu „protivirové“ činnosti Evropské komise. Jak je přitom obecně známo ze zpravodajství, EK nejdřív mlčela, pak její předsedkyně Ursula von der Leyenová kritizovala karanténní uzavírání hranic a také to, že státy primárně upřednostňují své potřeby před tím, aby vyvážely nedostatkový zdravotní materiál do jiných států. Pak předsedkyně ještě uznala, že koronavirus podcenili „všichni, kdo nejsme odborníky“.

Mimochodem, skutečnost, že státy zajišťují nejdřív ochranné pomůcky svým lidem a teprve pak jsou ochotné je exportovat, ležela Leyenové v žaludku opravdu hodně. V Společném prohlášení se totiž objevil i tento bod: „Bylo přijato rozhodnutí ukládající povinnost povolení v případě vývozu osobních ochranných prostředků, což by mělo vést k úplnému a účinnému zrušení všech forem vnitřních zákazů nebo omezení.“ Přeloženo: Nesmíte se starat především o své lidi a to ani, když jde o život. Budeme radši, když nebude mít nikdo ničeho dost… Premiéři členských zemí to podepsali.

Své podpisy však šéfové vlád včetně Andreje Babiše připojili i pod tuto pasáž „Měli bychom však začít připravovat nezbytná opatření, která umožní návrat k normálnímu fungování našich společností a ekonomik a k udržitelnému růstu, přičemž by měly být zohledněny mimo jiné aspekty ekologické a digitální transformace a z krize by měla být vyvozena veškerá poučení. To bude vyžadovat koordinovanou strategii pro ukončování mimořádných opatření, komplexní plán oživení a bezprecedentní investice. Vyzýváme předsedkyni Komise a předsedu Evropské rady, aby za konzultace s jinými orgány, zejména s ECB, začali pracovat na harmonogramu dalšího postupu, k němuž bude za tímto účelem připojen akční plán.“

Všimli jste si formulace o zohlednění ekologických aspektů? Ne? Je tam proto, aby aktivisté v Komisi a europarlamentu mohli tvrdit, že Evropská rada odsouhlasila pokračování Zeleného údělu navzdory obrovským nákladům, které bude mít celá EU s následky koronaviru. Protože už vícero politiků dalo najevo, že tenhle zelený nápad bude muset počkat, protože na něj nebudou peníze. Jenže tento rozumný postup nechtějí aktivisté za žádnou cenu připustit. Ať to s hospodářstvím udělá cokoli…

A teď zcela zásadní otázka. Jak je možné, že premiér Andrej Babiš s něčím takovým souhlasil?

Obrovské částky, jež na to měly být vyčleněny z evropských strukturálních fondů, vezměme a alokujme je na posílení ekonomiky, která je napadena koronavirem. My to budeme dělat naprosto brutálně a nebudeme Evropské komisi ustupovat,“ řekl přece nedávno v rozhovoru ministr průmyslu Karel Havlíček (zde).

„Já se samozřejmě připravuji na to jednání s premiéry, abychom řekli jasně, že Evropa by měla teď zapomenout na Green Deal a měla by se soustředit skutečně na koronavir,“ prohlásil pak sám premiér na tiskové konferenci po jednání vlády 16.3. (zde).

Pouhých 10 dnů před jednáním Evropské rady…

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje