Vršanská uhelná dala školám 3 miliony

Slavnostní otevření venkovní Naučné stezky sluneční soustavou v zahradě Základní školy a Mateřské školy Meziboří, vlevo Vladimír Rouček, generální ředitel těžebních společností Sev.en Energy. Foto. Sev.en Energy

Díky Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy se děti na Mostecku učí poznávat vesmír, pracovat s roboty, osvojí si zpracování slitin železa v nové moderní dílně a dalšími rozličnými způsoby nachází cestu k technickému vzdělávání. Letos podpořila společnost z grantu Chytré hlavy pro Sever školy a technické kroužky v regionu třemi miliony korun.

Grant Chytré hlavy pro Sever letos pokračoval už desátým ročníkem. Se svými projekty uspělo jedenáct žadatelů. První projekt, který byl letos pořízen za podpory Vršanské uhelné, je venkovní Naučná stezka naší sluneční soustavou v zahradě Základní školy a Mateřské školy Meziboří. Naučnou stezku škola slavnostně otevřela a dětem do užívání předala 23. října. Na vybudování naučné stezky měl největší podíl Tobiáš Vitoušek, bývalý žák této školy, dnes student primy litvínovského gymnázia. Sám navrhl koncepci celé stezky, která se skládá z dvojrozměrného modelu sluneční soustavy s rozvržením jednotlivých planet a deseti tabulí s informacemi o sluneční soustavě a kvízem.

Čtěte také:
Mostecko se stane zásobárnou vody
Na zaplavení lomu ČSA bude chybět až 1,7 miliardy

Součástí naučné stezky, na kterou Vršanská uhelná z grantu Chytré hlavy pro Sever přispěla částkou 210 tisíc korun je i 3D tiskárna, s jejíž pomocí děti postupně vytvoří modely všech těles sluneční soustavy. „Jsme přesvědčeni, že jestli má nějaká podpora skutečně smysl, pak je to vkládání finančních prostředků do vzdělávání. Vytváříme tím trvalé hodnoty. Naši podporu směřujeme především do technického vzdělávání, což je při charakteru našeho podnikání a potřebě technicky vzdělaných zaměstnanců pochopitelné a samozřejmé. Domníváme se, že pokud je technika dětem předkládána zábavnou formou, učení jde mnohem rychleji. Chceme v podpoře technického vzdělávání pokračovat i nadále a všem školám a technickým kroužkům, které o podporu žádají, přeji, ať mají dobré nápady, které zaberou,“ uvedl při slavnostním otevření naučné stezky ředitel těžebních společností skupiny Sev.en Energy Vladimír Rouček.

Mezi úspěšnými žadateli jsou základní i střední školy Mostecka a Litvínovska a technické kroužky, které dětem přibližují techniku atraktivní formou. Podporu tak získala mimo jiné Základní škola, Most, Okružní 1235 na projekt R.U.R. – Rozumíme Umění Robotů. Za peníze z grantu pořídí 15 sad LEGO MINDSTORMS Education EV3 k propojení různých oborů a znalostí, které jsou nutné pro práci s roboty. Střední průmyslová škola a Střední odborná škola gastronomie a služeb, Most, p. o. za peníze z Chytrých hlav pro Sever zmodernizuje školní kovárnu a umožní žákům osvojit si způsoby zpracování slitin železa. Střední škola technická, Most – Velebudice vybaví za podpory Vršanské uhelné elektrolaboratoře pro výuku oboru elektrikář a elektrotechnik. „Cílíme podporu tam, kde má největší smysl. Chceme, aby technické vzdělávání děti bavilo. Uvědomujeme si, že společnosti z naší skupiny techniky potřebují, proto se snažíme přivést děti k technickým oborům už na základních školách,“ uvedla mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Za deset let existence grantu Chytré hlavy pro Sever rozdělila Vršanská uhelná do podpory vzdělávání více než dvacet milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu