
Exploze v uhelném dole v západotureckém městě Soma, která si 13. května 2014 vyžádala 301 obětí, byla nejhorším neštěstím v historii tureckého hornictví a jedním z nejhorších v novodobých dějinách. Výbuch a následný požár v uhelném dole způsobily, že se většina z obětí udusila. V době výbuchu bylo v dole téměř 800 lidí, 486 z nich se podařilo zachránit.
Neštěstí ve městě, které se nachází asi 480 kilometrů jižně od Istanbulu, vyvolalo hromadné protesty obyvatel. Tehdejší premiér, nynější prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho vláda, se tehdy stali terčem kritiky mimo jiné i kvůli Erdoganově výroku, že neštěstí je součástí osudu hornického povolání. Vláda tvrdila, že bezpečnostní pravidla jsou dostatečná a provozovatel dolu, společnost Soma Holding popřela jakoukoli nedbalost.
Čtěte také:
Problémovou tureckou elektrárnu nikdo nechce
Jak mizely miliardy v turecké elektrárně
Vyšetřovací zpráva později uvedla, že v dole chyběla evakuační komora, horníci neměli k dispozici ani funkční plynové masky. Kromě toho kvůli nedostatečné údržbě pořádně nefungovaly senzory signalizující přítomnost nebezpečných plynů. Loni v červenci turecký soud uložil tresty vězení v délce až 22 let pětici manažerů a vedoucích pracovníků dolu.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu