T Machinery vydělala víc

Jedním z produktů společnosti je i kombajn MB 330 MONO, který je určen k dobývání krátkých zbytkových pilířů slojí o mocností 1,6 – 3,5 metru. Foto: tmachinery.cz

Strojírenské společnosti T Machinery z Ratíškovic na Hodonínsku v loňském roce stouply tržby o 46 procent na 706,8 milionu korun, uvedl generální ředitel T Machinery Zdeněk Gajdík. Firma vyrábí důlní zařízení, například razící kombajny.

Tržby za loňský rok tak překonaly původní předpoklad, který počítal se 700 miliony korun. V roce 2017 vykázala T Machinery tržby ve výši 483 milionů korun. Pokles byl důsledkem války na Ukrajině a zavedením sankcí proti Rusku, kam v současné době míří nejvíce vyrobených strojů.

Čtěte také:
Video: Obří náklaďáky jezdí samy
Severočeské doly koupí nové rypadlo za miliardy

Hlavní podíl na zvýšení tržeb v loňském roce měl export do Ukrajiny a Ruska. Export tvoří 80 procent z celkových tržeb,“ uvedl Gajdík.

Letos společnost plánuje investici ve výši desítek milionů korun do nové haly a strojního zařízení, které by mělo zajistit větší přesnost ve výrobě.

Stejně jako další strojírenské firmy v kraji se i T Machinery potýká s nedostatkem vhodných zaměstnanců. „Sehnat opravdu kvalifikované pracovníky je opravdu problém. Souvisí to s tím, že stát nepodporuje určité technické obory a na trhu je omezený počet těch kvalifikovaných lidí,“ dodal Gajdík.

T Machinery působí v Ratíškovicích na místě, kde podnikatel Tomáš Baťa v roce 1933 založil mechanizovaný Důl Tomáš. Vývoj a výroba společnosti je zaměřena na dobývací důlní komplexy v uhelných, hlubinných dolech, především pro koksovatelné uhlí. Nově se zaměřuje také na ražení krátkých tunelů do délky stovek metrů, prostřednictvím razících kombajnů. Ty jsou vybaveny vrtacím zařízením i systémem pro střelné práce, které se vzájemně doplňují. Převážná část produkce směřuje do Ruska, na Ukrajinu a do Kazachstánu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech