Vysloužilý zakladač byl odstřelen

Ilustrační foto: Czech Coal

Už podruhé se letos v těžebních lokalitách skupiny Sev.en Energy ozval odstřel, po kterém se k zemi poroučely části velkostroje. Tentokrát se jednalo o mladší stroj, zakladač ZP 6600.13/Z 87 v lokalitě ČSA, od jehož uvedení do provozu by začátkem prosince uplynulo 40 let.

Odstřel prováděla firma, která na jaře obdobným způsobem pomáhala při likvidaci kolejového zakladače Z59. „Cílem bylo dosáhnutí pádu 80 metrů dlouhého pásového výložníku a 46 metrů dlouhého protilehlého ramene s protizávažím. Postup byl podobný jako u zakladače v lomu Jan Šverma. Pomocí speciálních kumulativních náloží Semtex Razor jsme přestřelili dvě ocelové pásnice vedoucí ze středové věže na konec ramene s protizávažím a současně dvě ocelová lana u navíjecích bubnů,“ vysvětlil Petr Mikula, technický vedoucí odstřelu s tím, že použili necelé dva kilogramy trhaviny a osm rozbušek.

Metoda výbuchového řezání patří k náročným, ale zároveň i nejrychlejším a nejbezpečnějším způsobům destrukce ocelových konstrukcí. Přestřelením ocelových pásnic a lan došlo k požadovanému pádu výložníku se šikmou věží a ramene s protizávažím na zem a díky tomu specializované firmě, která se zabývá další likvidací stroje, odpadnou rizikové práce ve výškách při postupném ručním odřezávání částí konstrukce.

Čtěte také:
Maďarská vláda zdvihla prapor rozumu. Přidá se i česká?
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Zakladač ZP 6600.13/Z 87 byl uveden do provozu 9. prosince 1981, původně jako součást druhého technologického celku v součinnosti s rypadlem KU 800/K 81. Jeho provoz byl ukončen v roce 1999. Postupně by se měly likvidovat i další odstavené velkostroje v těžebních společnostech Sev.en Energy. V příštím roce přijdou na řadu další zakladač stejného typu a dvě skrývková rypadla KU 800.