Brabec jede bojovat do Polska

Doba čtení:1 m, 26 s
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: iUHLI.cz

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: iUHLI.cz

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se ve čtvrtek 18. února setká ve Varšavě se svým polským protějškem Janem Szyszkou. Podaří se vyřešit problémy, které trápí zejména české pohraničí?

Na žádost českého Ministerstva životního prostředí budou ministři probírat například Polskem plánované rozšíření těžby hnědouhelného dolu Turów, průzkum těžby uranu na polské straně v blízkosti českých hranic, světelné znečištění z polských skleníků ve Frýdlantském výběžku, společné řešení kvality ovzduší a problematiku výkupu kovového odpadu.

Čtěte také:
Polsko postaví uhelné elektrárny za stovky miliard
Polsko má nový zákon o hornictví

Zda jednání přinese hmatatelný výsledek, budou netrpělivě sledovat zejména občané severní části Libereckého kraje, kteří se obávají nedostatku pitné vody kvůli chystanému rozšíření hnědouhelného dolu v Turově.

Rozšířením a hlavně prohloubením dolu může dojít k tak velkému poklesu spodních vod, že by o vodu mohla přijít celá oblast Frýdlantska,“ upozorňuje starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Důl má podle představ Poláků expandovat až k německé Žitavě a směrem k osadě Uhelná, Václavicím a Vítkovu. Rypadla by se tak měla posunout na 300 metrů od nejbližšího obydleného českého území.

V regionu přitom nejde o jediný problém, kterým Poláci své české sousedy trápí. Polská společnost Citronex vybudovala v těsné blízkosti elektrárny Turów skleníky o rozloze deseti hektarů, kde pěstuje rajčata a okurky, a plánuje další rozšíření. Už dnes přitom podle měření astronomů svítí v noci skleníky podobně jako stotisícový Liberec. Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty ale chybí v Česku i Polsku legislativa, která by světelné znečištění regulovala. Firma Citronex tak nedělá nic nezákonného.

Mohlo by vás zajímat:
Brabec: Za limity jen v případě dramatu
Po 52 letech zpátky na Balkáně
Norská (eko)logika