Vysočina chce čtvrt miliardy na kotle

Pokud kraj požadované peníze obdrží, bude moci dotovat nákup téměř 2,5 tisíce kotlů. Ilustrační foto: wikipedia.org

Kraj Vysočina pošle tento týden na ministerstvo životního prostředí žádost o dalších 239 milionů korun na výměnu starých kotlů v domácnostech za nové. Částka umožní dotovat nákup skoro 2500 kotlů.

Pokud ministerstvo krajský projekt schválí, plánuje kraj začít přijímat žádosti o podporu na podzim. Novinářům to po jednání krajské rady řekl náměstek hejtmana Pavel Pacal (Starostové pro Vysočinu).

Čtěte také:
Ústecký kraj dá na kotle 19 milionů
Královéhradecký kraj dá na kotle 200 milionů

Byli bychom rádi, kdybychom mohli na přelomu září a října vyhlásit první výzvu,“ uvedl Pacal. Stejnou částku, tedy 239 milionů korun, už Vysočina dostala na ekologičtější kotle minulý rok a v letošní dodatečné výzvě dělila dalších 24 milionů Kč.

Kraj zatím dotoval výměnu 2300 kotlů. „Žádostí bylo přes 3000,“ uvedl náměstek. V chystaném dalším kole bude podpora na žádost o něco nižší, proto by dotace měly vyjít nejméně na 2486 uchazečů. Pacal předpokládá, že veškeré peníze dokáže Vysočina vyčerpat i tentokrát. Připomněl dosavadních zhruba 700 neúspěšných zájemců. „Víme i o lidech, kteří věděli, že těch výzev bude více, tudíž čekali,“ řekl.

Dotace se nebude týkat nákupu nových kotlů na uhlí a kombinovaných kotlů s ručním přikládáním. „Všechny ostatní typy podpory zůstanou stejné,“ uvedl náměstek. Žadatelé mohou dostat částku na pokrytí 75 až 80 procent svých nákladů, nejvýše však 120 tisíc korun. O 7500 Kč vyšší podporu dostanou obyvatelé v několika sídlech kraje, kde je ovzduší více znečištěno.

Doposud se ve dnech, kdy kraj začal přijímat formuláře, na krajském úřadě tvořily fronty. Teď vedení kraje zvažuje umožnit podávání žádostí pouze elektronicky. Tomu by podle Pacala předcházela osvěta, aby se toho lidé nebáli. „Že zkrátka podat to elektronicky v klidu domova je daleko lepší než někde se spacákem čekat,“ uvedl. Kraj navíc předpokládá, že peníze tentokrát vyjdou na všechny žadatele.

Česká republika získala v Operačním programu Životní prostředí na výměnu kotlů do roku 2020 devět miliard korun. Vyměněno za ně má být postupně až 100 tisíc starých kotlů.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků