Z dotace na kotel se již radují stovky lidí

Radní Moravskoslezského kraje schválili první várku žádostí pro 534 žadatelů za 62,5 milionu korun. Foto: wikipedia.org Lukáš Mižoch

Moravskoslezští krajští radní již schválili první žádosti obyvatel o kotlíkové dotace. O dotaci zatím požádalo 5723 lidí, kteří kraji odeslali požadavky za 592 milionů korun.

Radní schválili první várku žádostí pro 534 žadatelů za 62,5 milionu korun. Nová výzva na výměnu starého kotle za nový a šetrnější k životnímu prostředí odstartovala v kraji 5. září. Připraveno je v ní 900 milionů korun a předpokládá se, že by za tyto peníze mohlo být vyměněno na 8500 kotlů.

Čtěte také:
Zlínský kraj dá na kotle dalších 155 milionů
Ústecký kraj rozdělí dalších 156 milionů

O schválení žádosti v radě kraje budou žadatelé informováni vždy e-mailem, poté budou připraveny k podpisu smlouvy o poskytnutí dotace. Smlouva bude žadatelům zaslána na jejich e-mail spolu s upozorňovací SMS zprávou. Seznamy schválených žadatelů budou k dispozici rovněž na webových stránkách https://lokalni-topeniste.msk.cz/,” uvedl náměstek hejtmana Jan Krkoška (ANO).

Žadatelé dostanou dotaci vyplacenu po výměně kotle a předložení závěrečného vyúčtování, a to do 30 pracovních dní od jeho schválení pracovníky krajského úřadu. „Finančních prostředků je dostatek nejen pro ty, kteří mají aktuálně žádost podanou, ale i zhruba pro další 3000 zájemců, samozřejmě pokud jejich žádosti splní veškeré podmínky dotace,” podotkl Krkoška.

Kraj novou výzvu k výměně kotlů vyhlásil koncem června a lidé tak měli celé prázdniny možnost si potřebné podklady připravit. Moravskoslezský kraj vyčlenil ze svého rozpočtu 69 milionů korun, z nichž přispěje v rámci výzvy na každý kotel částkou 7500 korun, další peníze mohou žadatelé získat například od některých obcí. Do spolufinancování kotlíkových dotací se s krajem zapojilo 78 obcí, které lidem přispějí od 1500 do 15 tisíc korun.

Žadatelé v rámci výzvy mohou získat dotaci na automatické kombinované kotle na uhlí a biomasu, kotle výhradně na biomasu, kondenzační plynové kotle a tepelná čerpadla. Žádosti o kotlíkovou dotaci mohou zájemci podávat na adrese https://kotliky.msk.cz/.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu