Za kolik se prodá Adularya?

Projekt Adularya je tureckou noční můrou České exportní banky, která na něj poskytla úvěr téměř 12 miliard korun. Foto: wikipedia.org

Koncem ledna se otevřou obálky zájemců o tureckou uhelnou elektrárnu Adularya, kterou stavěly tuzemské firmy. Zájem o ni mají podniky z Česka, Číny, Ruska či Turecka. Česká exportní banka na stavbu elektrárny poskytla asi 11,7 miliardy korun.

 „Pro nás je Adularya naprostou prioritou. Ve spolupráci s EGAP děláme všechno pro to, aby se projekt prodal s co nejmenším dopadem na český stát. Banka tak v tomto smyslu usiluje zejména o příznivé prodejní podmínky a také o to, aby zájemci o koupi dostali veškeré potřebné informace,“ řekl Lidovým Novinám Jaroslav Výborný, předseda představenstva a generální ředitel ČEB. Termín pro podání nabídek na koupi samotné elektrárny, uhelného dolu a licence k jejímu provozu končí 29. ledna odpoledne.

Čtěte také:
Jak mizely miliardy v turecké elektrárně
Elektrárna Adularya stála Česko 12 miliard

Cíl je jasný. Získat z prodeje maximum peněz. „Úkolem ČEB a EGAP je postupovat tak, aby byl minimalizován případný dopad tohoto obchodního případu na státní rozpočet. Vzhledem k aktuálně probíhajícímu prodejnímu tendru na turecké straně ministerstvo financí nepovažuje za vhodné situaci komentovat podrobněji,“ uvedla Šárka Šmolíková, mluvčí ministerstva financí, pod které ČEB s EGAP spadají.

Tendr zajišťuje turecký správcovský fond TMSF. Ten odhaduje hodnotu elektrárny na 1,4 miliardy tureckých lir (v přepočtu asi 5,86 miliardy korun). Z tohoto výtěžku bude uspokojen český stát, resp. ČEB coby jediný věřitel. Podle informací LN by se po započítání daně Turecku a úhrady dalších nákladů měly nabídky pohybovat okolo v přepočtu asi osmi miliard korun.

Možných zájemců je několik. Podle informací LN jde o firmy z Česka, Turecka, Ruska a Tatarstánu, Kazachstánu, Saúdské Arábie a Číny. Jak v minulosti informovaly Hospodářské noviny, o projekt se zajímali například společnost Sev.enEnergy Pavla Tykače či další tuzemský miliardář – Daniel Křetínský. Obálky možných zájemců by se pak měly otevřít 30. ledna někdy po druhé hodině.

České exportní instituce však musí s nabídkou souhlasit. Kdyby se nicméně elektrárna neprodala z pohledu českých věřitelů zcela uspokojivě, zbývají Česku podle informací LN ještě garance u společností Naksan Plastik a Naksan Holding.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu