Zachrání Babiš Severní energetickou?

Ministr financí Andrej Babiš vysvětluje horníkům své názory na prolomení limitů. Foto: iUHLI.cz

Zrušte limity na lomu ČSA a my Vás budeme volit! Tohle včera řekl horník Severní energetické Jan Chejn ministru financí Andreji Babišovi (ANO).

„Tomuto kraji pomůžete Vy, my pomůžeme Vám zase při volbách. Myslím, že je to férová nabídka,“ řekl Babišovi vedoucí řidič velkostroje Chejn, za jehož zády stálo v závodní jídelně na sto horníků.

„Tady to bude katastrofa. A garantuji Vám, že od roku 1999 honíme CzechInvest a všechno, aby vznikla nová pracovní místa,“ řekla Babišovi předsedkyně Hospodářské a sociální rady Mostecka (HSRM) Helena Veverková. Šéfovi státní kasy připomněla, že na lomu ČSA je uhlí za 300 miliard korun. „Obdivuji to, že má někdo odvahu říct, tak to prostě odepíšeme,“ podotkla Veverková.

„Chápu, že tady lidi mají strach o práci, já tomu rozumím, na druhé straně jsem dostal petici od Greenpeace, paní starostka z Litvínova Kamila Bláhová (ANO) je proti, pan starosta z Mostu Jan Paparega je za, ČEZ něco říká, takže každý říká něco jiného. Já si myslím, že tady to měl pan ministr průmyslu Jan Mládek nějakým způsobem odpracovat,“ uvedl Babiš.

Čtěte také: Prolomit limity za pět let znamená problém

Ministr financí byl na hnědouhelných lomech na Mostecku poprvé. Podle informací serveru iUHLI.cz dosud nevěděl, kde leží Černice a kdo je Vladimír Buřt. Stále připomínal, že řeší problémy, které stát dříve neřešil, prý neměl strategii téměř v ničem. „Limity jsou extrémně složitá a zpolitizovaná kauza,“ konstatoval Babiš, který argumenty vnímá. „Bylo by mi líto, aby lidé tady přišli o práci,“ dodal.

„My chceme pracovat, žádná jiná alternativa pro nás není,“ řekl místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta. Vláda by o limitech mohla rozhodnout v říjnu.

Mohlo by vás zajímat:
Vláda už má limity v šuplíku
Zrušení limitů by byl jen první krok
Sochor – Uhlí je jistota, plyn drahé riziko

Zcela vlevo vedoucí řidič velkostroje Jan Chejn. Foto: iUHLI.cz