Zachrání ekomiliardy Miladu?

Doba čtení:1 m, 30 s

Jezero Milada Foto: Ústí nad Labem

Chybějící zázemí kolem jezera Milada na Ústecku, které leží na místě bývalého lomu Chabařovice a na konci května se otevřelo pro veřejnost, by měly zaplatit peníze z takzvaných ekomiliard. O dotace chce požádat Ústí nad Labem a další obce, které budou třetí největší jezero v ČR spravovat. Na vládu se obrátí na podzim.

Program „15 miliard“ je určený na odstraňování ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností. Vláda v lednu 2002 odsouhlasila postupné vyčlenění 15 miliard z privatizačních výnosů jako účast státu na nákladech revitalizace krajiny narušené těžební činností státních hnědouhelných podniků ve vymezeném území Ústeckého kraje, později se přidal také Karlovarský kraj.

„Jedná se o poslední možnost, jak získat prostředky z uvedeného zdroje. Vedení města ve spolupráci s Palivovým kombinátem (který jezero spravuje) nyní intenzivně usiluje o to, aby dosáhlo na maximální alokace,“ řekla serveru iDNES.cz mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Kolik peněz by obce chtěly získat, radnice neupřesnila.

Čtěte také: Jezero Milada je otevřeno

Ústecká radnice už letos uvolnila ze svého rozpočtu 700 tisíc korun na dopracování projektové dokumentace právě na kanalizaci a vybudování přístaviště. „Představitelé města Ústí nad Labem a Dobrovolného svazku obcí Jezero Milada budou formulovat své požadavky vůči státu na výjezdním zasedání vlády ČR, které bude hostit Ústecký kraj na podzim 2015,“ doplnila Macová.

Jezero s rozlohou 252 hektarů se začalo napouštět v roce 2001 a napuštěno bylo v létě 2010. Tato lokalita vznikla revitalizací po těžbě hnědého uhlí a stála přes pět miliard korun. Okolo jezera bylo odepsáno 146 milionů tun uhlí a s jeho vytěžením se již v žádných plánech nepočítá.

Mohlo by vás zajímat:
iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
Jezero Most bude rájem pro rybáře