Doba čtení:2 m, 26 s
Na Cínovci je největší evropské ložisko lithia, které je klíčovou surovinou pro výrobu baterií do elektromobilů a baterií pro obnovitelné zdroje. Foto: wikiedia.org

Rozjetí projektu na zahájení domácí těžby lithia by mělo vyjít na 11 miliard korun. Skupina ČEZ kvůli tomu žádá o dotaci ve výši jedné miliardy a čtvrt. Informaci, která vyplývá z informací Operačního programu spravedlivá transformace, přinesl Ekonomický deník.

Program podotýká, že jde o orientační částky, které se mohou měnit. Nositelem projektu je společnost ČEZ. V tuto chvíli probíhá zpracování studie proveditelnosti. Cílem projektu je zahájit domácí těžbu lithia na Cínovci v Krušných horách. Celý záměr je velmi široký a zahrnuje kompletní infrastrukturu nezbytnou pro těžbu lithia, ale i cínu a wolframu. Na projekt navazuje další strategický projekt v Ústeckém kraji – Gigafactory. Celkové náklady na projekt mají činit 11 000 000 000 korun, z toho z vlastních zdrojů do projektu ČEZ vloží 9 750 000 000 korun. Předpokládaná výše dotace je 1 250 000 000 korun.

Společnost Geomet, kterou vlastní Severočeské doly patřící do skupiny ČEZ a australská těžební společnost European Metals Holdings, zároveň již získala pozemky v průmyslovém areálu Dukla, na nichž hodlá postavit závod na zpracování lithia z nedalekého Cínovce na Teplicku. Kupní cena pozemků u obce Újezdeček činí téměř miliardy korun, napsal server Seznam Zprávy. Na Cínovci je největší evropské ložisko lithia, které je klíčovou surovinou pro výrobu baterií do elektromobilů a baterií pro obnovitelné zdroje.

Čína si mne ruce. Zájem o lithiové baterie roste

Společnost Geomet v rámci smlouvy jeden z pozemků koupila, na získání dalších tří uzavřela předkupní právo, podle prezentace firmy European Metals Holdings v celkové hodnotě 966 milionů korun, uvedly Seznam Zprávy. V průmyslovém areálu firma plánuje postavit závod na zušlechťování rudy a na výrobu lithia pro baterie.

Oznámení, které zveřejnila společnost European Metals Holdings, můžeme potvrdit v plném rozsahu. Rádi bychom ale zdůraznili, že vydané oznámení se týká zejména získání opcí na dotčené pozemky,“ sdělil dnes ČTK mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Pod Cínovcem v Krušných horách se nachází největší ložisko lithia v Evropě. Firma Geomet v oblasti provádí průzkum a v následujících letech tam plánuje hlubinnou těžbu tohoto strategického kovu. Finální studie proveditelnosti, která odpoví na základní otázky spojené s možnostmi produkce lithia na Cínovci, bude hotová do konce letošního roku, uvedl nedávno místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani. Těžba by mohla začít na přelomu roku 2026 a 2027 za předpokladu, že ve druhé polovině roku 2025 bude mít Geomet stavební povolení. Náklady na celý projekt se odhadují na 15 miliard korun.

Premiér Petr Fiala (ODS) při květnové návštěvě Teplicka řekl, že v těžbě lithia vidí příležitost pro Ústecký kraj. Z kdysi uhelného regionu může podle něj vzniknout centrum moderní energetiky a obnovitelných zdrojů. Důležitá je podle premiéra spolupráce i se sousedním Saskem. I proto vzniklo česko-saské memorandum o spolupráci na projektech strategického významu, mimo jiné při získávání surovin, jako je lithium.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa