Zakladač dokráčel na montážní místo

Vršanská uhelná_Foto_Tomas_Maly

V lokalitě Vršany probíhá rozsáhlá dvouměsíční přestavba. Foto: Tomáš Malý

Člověk ujde trasu dlouhou 1 760 metrů za pár minut. Stroje na to potřebují mnohem déle. Zakladač ZP6600/Z93 z lokality Vršany ji zvládl za šest dní. Za hodinu se posunul o šedesát kroků.

Transport zakladače na montážní místo byl jednou z akcí, které doprovázejí rozsáhlou dvouměsíční přestavbu v lokalitě Vršany. Podstatnou část přepravy zdolal už v červenci. Společně s uhelným rýpadlem KU300/K85 čekal, až začne plánovaná pře stavba, aby svou cestu dokončil. „Denně stroj ujde zhruba tři sta metrů, celý transport nám proto zabral šest dní. Teoreticky by měl jeden krok zakladače na ideální podložce měřit metr, v našich podmínkách je to mezi sedmdesáti a osmdesáti centimetry. Za hodinu zvládneme kolem šedesáti kroků,“ vypočítal Petr Chouň, vedoucí řidič velkostroje. Zakladač postupoval pouze ve dne, v noci by kráčení vzhledem k terénu, kterým se pohyboval, bylo problematické.

Čtěte také:
Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí
Sedm důvodů, proč těžit uhlí

Mechanizmus kráčení se totiž při transportu může přehřívat. Když k tomu dojde, řídicí systém automaticky kráčení vypne, stroj zastaví a musí se chladit. Noční směny se proto využívaly k chlazení. Minimálně mohou stroj uvést do pohybu tři lidé. K nim se při transportu přidávají další dva členové posádky, kteří kontrolují postup stroje, a řidič kabelového vozu. Velmi důležitou roli hrají také řidiči pomocné mechanizace, kteří připravují trasu. Bez jejich preciznosti a umění by kráčení neprobíhalo tak hladce. Takto dlouhé transporty stroje neabsolvují často, nejsou však úplně výjimečné. V běžném provozu zakladač „odkráčí“ za směnu jen několik desítek metrů. Nejdelší trasu v poslední době zdolával zakladač ZP6600/Z86, který musel po skončení generální opravy ujít více než čtyři kilometry na své stanoviště.

Mohlo by vás zajímat:
Další krok k těžbě ve vesmíru
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme