Zbabělí politici se bojí limitů

Rypadlo

Ilustrační foto: Imagio.cz

Vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) se o limitech evidentně rozhodnout nechce, rozuzlení je pořád v nedohlednu. V komentáři Mf DNES to napsala Zuzana Kubátová.

„Hra, kterou s námi politici hrají, už je trapná. Debata o limitech je napínavá asi jako Cimrmanovo drama, v němž se střídají fáze očekávání a fáze zklamání. Trvá bohužel desátý rok,“ připomíná Kubátová.

S pochybností, zda je správné nechat na Mostecku navždy pod zemí nějakých 900 milionů tun uhlí, přišel poprvé expremiér Jiří Paroubek. Od té doby se vystřídalo celkem sedm vlád, jež všechny slibovaly o limitech rozhodnout. Jasno není dodnes. „Mohlo by to být směšné. Ale není. Deset let tonou v nejistotě dvě těžařské firmy – státní Severočeské doly a soukromá SevEn ovládaná miliardáři Pavlem Tykačem a Janem Dienstlem. Jasno nemají teplárny, které dnes vyrábějí teplo z uhlí a pokud limity zůstanou zachovány, budou se už brzy muset chystat na náhradu, což představuje v souhrnu miliardové investice,“ upozorňuje Kubátová.

Čtěte také: Uhlí plní mediální prostor

V mlze podle ní tápou i tisíce Severočechů. Zvlášť nepříjemné je to pro obyvatele městečka Horní Jiřetín, jež by v případě prolomení limitů na dole ČSA muselo těžbě ustoupit, a jeho občané by se museli vystěhovat. Proč politici rozhodnutí neustále odkládají, je podle Kubátové jasné. Bezbolestné řešení neexistuje. Když limity zůstanou, přijde na Mostecku o práci několik tisíc lidí. Teplárníci budou muset ve velkém investovat do svých systémů a statisícům lidí v zemi kvůli tomu zřejmě zdraží teplo. To vše přinese sociální problémy, které bude muset stát řešit.

Bezbolestné řešení neexistuje

Politikům se tak nechce kousnout do kyselého jablka. Dá se to pochopit, nedá se to schvalovat. „Nerozhodnout o limitech, nebo rozhodnout jen částečně o těžbě na dole Bílina a odložit problematičtější otázku limitů na dole ČSA za horizont roku 2020, až bude u vesla další politická garnitura, jak to navrhuje ministr průmyslu Jan Mládek, je obyčejná zbabělost,“ konstatuje Kubátová s tím, že jednoduchá řešení prostě v některých případech neexistují. Ale vyhýbat se jim z neochoty nést důsledky, to skutečně není hodno lidí, kteří chtějí vést tuto zemi.

Mohlo by vás zajímat:
Zrušení limitů by byl jen první krok
Sochor – Uhlí je jistota, plyn drahé riziko
Zastánci a odpůrci studie v tvrdém klinči