Ze šachty zamířil do světa informačních technologií

OKD Důl Darkov wikipedia.org Petr Štefek

Dveře do světa nekonečných možností v IT odvětví se otevřely slaboproudaři z Darkova. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

Někdejší důlní elektrikář z Dolu Darkov Rudolf Chnúrik měl vždy blízko k počítačům. A právě to rozhodlo o jeho dalším pracovním uplatnění.

Slaboproudař Chnúrik se dokázal uchytit v oblasti počítačů a informačních technologií. Po odchodu ze šachty absolvoval přeškolovací kurz u Petra Červenky na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava a nastoupil jako správce sítě do společnosti Tieto.

Čtěte také:
Štemberka: Český horník je ohrožený druh
O uhlí se často lže

Začátky byly těžké! Není moc profesí, které by si byly vzdáleny ve všem, co se pracovní náplně týče, jako je tomu u horníka a takzvaného ajťáka. První rok v Tietu jsem fungoval na dvě směny – nejdříve běžná práce, potom učení dalších věcí, které jsem potřeboval. Do toho školení. Momentálně mám okolo dvaceti různých certifi kací pro práci se softwarem,“ uvedl pro Měsíčník Horník Chnúrik, který pracoval v Dole Darkov od maturity. Původní profesí byl důlní elektrikář, nejprve působil na povrchu v úseku měření a regulace. Pak začal fárat jako slaboproudař, a to v době, kdy v dole kromě telefonů přibývala čidla na větrání, metan, CO.

Po odchodu ze šachty jsem přesně věděl, čemu se chci věnovat. Okolo počítačů jsem se ve volném čase pohyboval už od poloviny devadesátých let. Práce v oblasti informačních technologií však rozhodně není o tom, že si odbouchám svých osm hodin a mám padla. Člověk musí být srdcařem, aby ten šrumec zvládl a taky si to trochu užil,“ pokračoval.

Na šachtě Chnúrik, podle svých slov, pochytil píli i snahu odvádět práci poctivě a včas bez ohledu na vynaložené úsilí. „Jinde než v havírně a IT jsem nikdy nedělal, ale pro porovnání mi to bohatě stačí. Po těch odfáraných letech si opravdu vážím práce v klimatizované a plně vybavené kanceláři,“ poznamenal bývalý důlní elektrikář působící v Tietu v takzvaném týmu Google.

Abych to shrnul: Má nová profese asi není pro každého, ale pokud má člověk k výpočetní technice – ať už hardwarem či práci s jakýmkoliv softwarem, programováním, správou sítí nebo zpracováváním dat – blízko, mohl by to zkusit,“ dodal Chnúrik s tím, že rekvalifikační tým na VŠB-TUO pod vedením Petra Červenky mu pomohl učinit ty správné kroky. Otevřel mu dveře do světa v podstatě nekonečných možností v moderním, dynamickém a rostoucím IT odvětví.

Mohlo by vás zajímat:
Do fáraček vlezl hned po veselce
Další krok k těžbě ve vesmíru
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme