Doba čtení:1 m, 23 s
V České republice způsobil solární boom mnohamiliardové škody. Foto: pixabay.com

Přílišný tlak na rozvoj obnovitelných zdrojů může podle amerických vědců z Portlandské státní univerzity vést k prohlubování energetické chudoby.

Američtí vědci, kteří se ve své studii zaměřili na rozvoj obnovitelných zdrojů ve 175 zemích světa mezi lety 1990 až 2014, dospěli k závěru, že ke snižování emisí oxidu uhličitého pomocí obnovitelných zdrojů dochází rychleji při současném zvyšování nerovnosti mezi lidmi.

Čtěte také:
Babišovské něco za něco
Aktivisté kážou vodu, ale pijí víno

Svými závěry se tak shodují s dřívějšími tvrzeními vědců, že tlak na využívání obnovitelných zdrojů může nepřímo prohlubovat energetickou chudobu, tedy stav, kdy domácnosti nemají dostatek prostředků k zajištění vytápění či chlazení svých domovů a využívání dalších domácích spotřebičů z důvodu nízkých příjmů, rostoucích nákladů na energie, života v energeticky náročných domech či využívání málo účinných spotřebičů, uvedl server oenergetice.cz.

„Lidé, kteří sotva vychází s penězi a jsou stěží schopni zaplatit účty za energie, si budou vybírat mezi jídlem a energií. Přístup k energii nepovažujeme za jedno z lidský práv, i když bychom měli. Zařízení, která spotřebovávají v domácnostech nejvíce energie – topení, klimatizace, chlazení potravin – jsou věci, které nezbytně potřebujete,“ uvedl spoluautor studie Julius McGee.

Za prohlubováním energetické chudoby podle studie stojí dotační politiky, které snižují výdaje odběratelům s vlastními solárními panely či účinnějšími spotřebiči. Energetické společnosti nicméně potřebují pokrýt své fixní náklady, což ve výsledku zvyšuje účty za energie zbytku zákazníků. Zejména nízkopříjmové domácnosti se tak mohou ocitnout na hraně energetické chudoby.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa