Zelená ikona Thunbergová ukázala, že nemá soudnost

Zdá se, že Greta svůj potenciál pro světový klimatismus již vyčerpala. Foto: wikipedia Leonhard Lenz

Vodit Gretu jako medvěda po konferencích vrcholných státníků je opravdová medvědí služba ochraně životního prostředí. Její požadavky už jsou totiž zcela nehorázné.

„Co se musí udělat okamžitě, je zastavit vše, co se týká fosilních paliv. „Nechceme, aby se tyto věci prováděly do roku 2050, 2030 nebo do roku 2021. Chceme, aby se to stalo hned teď,“ řekla představitelka světového klimatismu Greta Thunbergová na Světovém ekonomickém fóru v Davosu (Novinky, zde). Jedna věc přitom je, že má diagnostikovanou jednu z forem autismu, což ji může omezovat v reálnosti úsudku. Druhá věc ovšem je, že svoje požadavky vznáší jako neformální hlava klimatistů. Pak by však její vystoupení měla mít alespoň trochu hlavu a patu. Jestli takovou neformální hlavou není a její bezhlavý aktivismus je jen receptem na zlepšení jejího duševního stavu, což přiznal její otec Svante (zde), nemá na podobných akcích co dělat. Protože na nich, kromě své terapie, nemá co nabídnout. Citace z jejího projevu to jasně ukazuje.

Čtěte také:
Greta natáčela v Polsku uhelnou elektrárnu
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Zkuste si to představit. Okamžitě – i kdyby to okamžitě nastalo třeba za rok – přestat používat všechny fosilní zdroje. Uhlí, koks, ropu, plyn. To znamená žádná auta, žádné teplo, žádná teplá voda, méně než polovina elektřiny, žádná stavba, protože není ani ocel ani cement, žádná sklizeň obilí… K tomu nezaměstnanost a hlad.

Náhradu fosilních zdrojů zatím není lidstvo schopno vyřešit. Je možné to mít jako cíl a usilovně hledat a zkoušet. A zatím je možné dělat dílčí kroky, omezovat emise, zvyšovat účinnost, snižovat spotřebu. Což se ostatně již děje. Tedy zejména v Evropské unii a USA. Ostatní se k tomuto úsilí zatím přidávají jen opatrně. To je však přirozený vývoj. Ten se, mimochodem, snaží přeskočit EU svým „klimatickým závazkem“ do roku 2050. Pravda, i když se to Unii, za cenu obrovských obětí a dluhů podaří, nic se nezmění. Protože nikdo další se zatím k podobně radikálnímu kroku nechystá. To všechno je známé. Takže by to měla vědět i Greta Thunbergová a všichni, kdo zelené aktivisty slepě následují. Jenže pokud to vědí, neberou to v úvahu. Jinak by Thunbergová nemohla od řečnického pultu hřímat tak, jako to předvedla v Davosu.

„Prázdná slova a sliby by měly vyvolat dojem, že se pro klima něco dělá, ale proti klimatické krizi se nekoná nic,“ prohlásila mimo jiné. Přitom jen pár dnů před tím poslanci Evropského parlamentu schválili převratnou Novou zelenou dohodu (zde), kterou jim předložila další přední světová aktivistka Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise. Převratná je ta „dohoda“ opravdu, protože všem obyvatelům EU převrátí životy vzhůru nohama. Leč pro Thunbergovou je to nic.

„S dnešní mírou vypouštění emisí vyčerpáme zbývající rezervu za necelých osm let. To není jen tak něčí názor, to je věda,“ byl její další brizantní výrok. Ještě loni to přitom bylo 12 let. Podle stejné vědy. Přitom například český klimatolog Pavel Zahradníček z Akademie věd v rozhovoru pro iUHLI (zde) konstatoval, že vůbec netuší, kde se tento termín objevil. Od panelu IPCC podle něj určitě ne. Jestli ji ani v tomhle nedokáže její okolí korigovat, mělo by ji „odstavit od válu“. Organizátoři akcí na to sami nejspíš neseberou odvahu.

„Náš dům stále hoří. Vaše nečinnost rozdmýchává plameny každou hodinu,“ obořila se také aktivistka na účastníky fóra. S ohledem k tomu, co klimatická panika Evropské komise rozpoutala v EU, se k tomu dá dodat jediné. Ten náš evropský dům, naše evropská budoucnost už opravdu hoří. A sama Thunbergová je tou, kdo mu fouká do plamenů.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo