Doba čtení:5 m, 2 s
Předseda OS PHGN Jan Sábel při jednom z fárání v dolech OKD. Foto: odbory-sho.cz

Jaký byl rok 2017 pro těžební průmysl, bilancoval pro magazín Horník Geolog Naftař předseda Odborového svazu pracovníků v hornictví, geologii a naftovém průmyslu Jan Sábel. Rozhovor přinášíme ve zkrácené verzi.

Jak hodnotíte uplynulý rok? Považujete za událost roku možnost odchodů do předčasného důchodu pro hlubinné horníky?

Ano, je to největší úspěch odborového svazu od roku 1991. Mnozí ještě dnes nedoceňují, co udělal odborový svaz, SHO OKD v čele s již jmenovaným Jaromírem Pytlíkem a Sdružení odborových organizací SSG Most v čele s Jaromírem Frantou pro předčasné důchody. A nejen to, odborovému svazu se podařilo dosáhnout trpělivým vyjednáváním na všech možných úrovních, ale i nátlakovými akcemi, jako byly četné demonstrace, odsouhlasení finančních příspěvků pro propuštěného horníky z OKD a na severu Čech. Je třeba zdůraznit, že tyto historické úspěchy přišly v pravou chvíli. Krize v OKD, která má za následek propuštění zaměstnanců, podobně jako neprolomení územních limitů na Mostecku, je díky uvedeným opatřením řešena sociálně citlivě. Početná skupina horníků místo toho, aby zamířila úřady práce žádat o podporu a sociální dávky, mohla a může odejít do důchodu o sedm let a v případě předčasného důchodu až o 10 let dříve, než je obecný důchodový věk. Cesta k tomuto – v rámci republiky i ČMKOS – ojedinělému úspěchu byla dlouhá a trnitá, často provázená nepochopením a závistí od lidí, od kterých jsme to rozhodně nečekali.

Čtěte také:
Privatizaci OKD prošetří i Klaus či Zaorálek
Bakala odmítá, že by se na OKD obohatil

Jak dlouho jste o předčasné důchody usilovali?

Trvalo to 24 dlouhých let. Za tu dobu se vystřídalo několik vlád a my jsme jednali se všemi premiéry i zainteresovanými ministry. Díky tomuto trpělivému a vytrvalému snažení se za Topolánkovy vlády bývalý ministr práce Petr Nečas zasadil o přijetí nařízení vlády, které umožnilo již tehdy dřívější odchod do důchodu pro skupiny horníků, kteří nastoupili do dolů před 1. lednem 1993.

Jak se k vašemu snažení stavěla právě končící koaliční vláda Bohuslava Sobotky?

Po všech diskutabilních rozhodnutích koaliční vlády v oblasti těžebního průmyslu a surovinové politiky bylo schválení předčasných důchodů a hornických kompenzací částečným ošetřením ran zasazených těžebnímu průmyslu i předešlými vládami. Oceňujeme proto, že premiér Bohuslav Sobotka, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová i ministr průmyslu Jan Mládek a četní poslanci pomohli naše snažení dotáhnout do úspěšného konce. Zvláštní poděkování si zaslouží bývalý předseda ČMKOS a poslanec Jaroslav Zavadil, který nám jako předseda poslaneckého sociálního výboru velice pomohl. Vláda jako celek si zaslouží uznání za svůj přístup k sociálnímu dialogu a konkrétně premiér Sobotka za to, že osobním vedením povýšil dialog se zaměstnavateli a odbory v tripartitě na dosud nebývalou úroveň.

Pokud se týká další budoucnosti těžebního průmyslu a těžby hnědého a černého uhlí, jste optimistou?

Situace v těžebním průmyslu v České republice je nesmírně složitá. Důlní společnosti a další firmy v rámci našeho odborového svazu a Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu řeší mnohdy existenční problémy, a to kvůli špatným rozhodnutím všech vlád od roku 1991. Aby toho nebylo málo, uhlí je v nemilosti v rámci celé Evropské unie a Evropské komise obzvlášť. Tento stěžejní evropský a dodejme čistě úřednický orgán, který se nikomu nezodpovídá, přijímá jak na běžícím pásu rozhodnutí, která nás těžce poškozují a bude-li to takto pokračovat, odsuzují k předčasnému zániku těžební průmysl.

Komisi, ale i další rozhodovací orgán v rámci EU ovládli zelení fanatici

Nepřítelem číslo jedna se stalo právě dobývání uhlí a výroba elektřiny a tepla z uhlí. A není divu. Zejména když víme, že Komisi, ale i další rozhodovací orgán v rámci EU ovládli zelení fanatici. O uhlí, jeho významu pro teplárenství a elektrárny se nehorázně lže. Uhlí, jeho dobývání a spalování je údajně největším znečišťovatelem a viníkem takzvaného globálního oteplování. Globální oteplování je o pouhou vědeckou teorii, kterou v praxi ještě nikdo nepodložil důvěryhodnými důkazy. Na základě těchto nepodložených tvrzení je veden útok nejen vůči těžebnímu průmyslu, ale vůči průmyslu jako celku. O to více oceňujeme politiky, kteří mají odvahu a zodpovědnost vzepřít se těmto vysoce nebezpečným fantasmagoriím. Patří mezi ně v prvé řadě prezident USA Donald Trump, pro kterého je prosperita domácího průmyslu na prvním místě. Oceňujeme i postoj německé a polské vlády, které právě nyní odmítly další atak Evropské komise, která vyzvala k likvidaci uhelných dolů, uhelných elektráren a tepláren. Tyto vlády a politici z vlastní zkušenosti vědí, že solární a větrné elektrárny jsou nespolehlivé a jejich zavádění žene ceny energií do závratných výšek. Díky tomu se v Evropě šíří fenomén zvaný energetická chudoba, kdy stále více domácností v Anglii, v bohatém Německu, ale i u nás není schopná platit účty za předražené energie právě kvůli zavádění obnovitelných zdrojů. Z tohoto pohledu optimistou být nemohu. Na druhou stranu doufám, že nové politické strany, které se dostaly po volbách do parlamentu, budou v tomto ohledu prozíravější a hlavně zodpovědnější.

Máte na mysli i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem?

Ano. Babiš je sám podnikatelem. Pokud se mu podaří sestavit vládu, tak to bude zřejmě vláda menšinová. On, jako premiér, bude potřebovat pro svůj vládní program podporu nejen parlamentních politických stran a hnutí, ale i dalších společenských organizací a hlavně odborů a zaměstnavatelů. Z toho odvozuji, že nebude mít zájem jít do sociálních střetů s odbory a bude se snažit vést na úrovni tripartity podobný sociální dialog, jako tomu bylo za odstupující vlády. A tady je podle mne prostor pro mírný optimismus.

Členové OS PHGN a zaměstnanci odvětví v působnosti svazu se připravují na vánoční svátky a Nový rok. Co jim popřejete?

Jako tradičně v prvé řadě hodně hornického štěstí a pevné zdraví jim i rodinným příslušníkům. Vánoce jsou krásný rodinný svátek a tak všem přeji, aby prožili se svými blízkými krásný Štědrý večer a zapomněli alespoň na čas na všechny pracovní problémy. Přeji všem, aby do nového roku vykročili tou správnou nohou a po celý rok měli stálou práci a důstojnou mzdu.

Mohlo by vás zajímat:
Podváděla Tesla s ekologickými dotacemi?
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu