„Zeleným“ už vadí i plyn

V Británii se objevil požadavek na vyřazení zemního plynu jakožto fosilního paliva a jeho nahrazení nízkouhlíkovými plyny.

Zatím co se na jedné straně v médiích i v reklamách pějí ódy na zemní plyn a jeho ekologičnost, na druhé straně se již objevují požadavky na jeho vyřazení z energetického mixu. Ta druhá strana tentokrát není jen obrazná, protože jde o druhou stranu průlivu La Manche. Ve Velké Británii totiž vyšla studie Dekarbonizace britského zemního plynu (Pressure in the pipeline: decarbonising the UK’s gas, v angličtině zde).

Čtěte také:
V Británii vytáhli do boje proti plynu
Hitachi zmrazila výstavbu jádra v Británii

Zatím žádná země z těch, jež fosilní paliva v energetice používají, je nevyřadila ze svého mixu úplně. Německo, jako nejprogresivnější z evropských zemí, zatím uvažuje o roce 2038. Nikdo však neví, jak skutečně životaschopná bude energetika využívající pouze obnovitelné zdroje. Jen „zelení“ tvrdí, že ano. Energetici naopak musí pracovat s realitou, a proto chtějí mít k dispozici zdroje energie, které nejsou závislé na rozmarech přírody. V Německu budou mít dva typy těchto zdrojů: zemní plyn a dovoz, mimo jiné i z Česka.

Jenže zemí s přebytkem energie bude v Evropě ubývat úměrně tomu, jak se budou země podrobovat ekologistickému diktátu. Čím méně tedy bude v Evropě v provozu uhelných elektráren, tím méně bude elektřiny na export. Pokud dojde k současnému vyřazování také jaderných bloků, elektřina už bude spíš chybět, než že by ji někdo vyvážel. Takže tenhle zdroj Německu bude vysychat zřejmě souběžně s tím, jak se samo bude dekarbonizovat. Jedinou „spolehlivou“ zálohou by mu tedy měl být zemní plyn.

Ten se ovšem musí dovážet ze zahraničí, hlavně z Ruska. Navíc se už dostal i do zaměřovače „klimatických válečníků“. Zatím na britských ostrovech. Za jak dlouho proti němu začne brojit celá zelená lobby?

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj