Zeman vyhlásil válku solárním baronům

Prezident České republiky Miloš Zeman. Foto: wikipedia.com Petr Brož.

Prezident Miloš Zeman během svého projevu ve sněmovně označil navyšování obnovitelných zdrojů za nesmyslné. Nelíbí se mu i to, že jde ročně 48 miliard právě na podporu obnovitelných zdrojů.

„Chci věřit, že společně najdeme cesty, jak solární barony odstranit od zdrojů, za které se nezasloužili,“ prohlásil Zeman.

Zeman také uvedl, že na schůzce s premiérem Andrejem Babišem a generálním ředitelem ČEZu Danielem Benešem se dohodli na vytvoření právnického týmu, který bude hledat způsoby řešení solárního problému, uvedly Lidovky.cz.

Čtěte také:
Energetická bezpečnost je rukojmím rozdělení ČEZ
Dostavba Dukovan rozděluje veřejnost

„Jsem rád, že jsme se dohodli s panem premiérem a s generálním ředitelem ČEZu, že ČEZ, samozřejmě zadarmo, dá úřadu vlády k dispozici právnický tým, který bude hledat způsoby řešení tohoto problému,“ řekl ve sněmovně Zeman.

Premiér Andrej Babiš před poslanci sestavení právnického týmu podpořil. „Budu jenom rád, když nám dá ČEZ kuchařku, jak máme postupovat,“ dodal Babiš.

Samotná společnost ČEZ se k proslovu prezidenta v Poslanecké sněmovně odmítla vyjádřit. „Nekomentujeme obsah těchto schůzek, to nám nepřísluší,“ uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Zeman kritizoval „zmatenou a nekoncepční práci“ v energetice. Česká republika podle něj stále neví, jestli se budou dostavovat jaderné elektrárny Dukovany a Temelín a kdo tuto dostavbu zaplatí, zda ČEZ, což označil za dobrou myšlenku. „Dosud vůbec nevíme, jestli se budou stavět jenom Dukovany, nebo i Temelín. Dosud nemáme žádnou představu finančního rámce. Diskutujeme o tom, jestli to má platit ČEZ, což je podle mě správná myšlenka, nebo zda se na to má vzít nějaký jiný finanční systém,“ dodal Zeman.

Částka 48 miliard, která jde každoročně na podporu obnovitelných zdrojů, je podle Zemana zbytečná. Vyslovil se proti snaze Evropské unie na zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. Doufá v to, že česká diplomacie v této oblasti uspěje a snahu zastaví.

Dotace solární energie je kontroverzní téma, které vyvolává v Česku řadu negativním ohlasů. Podporu takzvaným zeleným zdrojům vyplácí od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). V roce 2006 činila ještě výše podpory pouze jednu miliardu. V posledních třech letech vzrostla na více než 40 miliard korun ročně.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta