ŽIVĚ: Sledujte sokoly na komíně teplárny

Šest let poté, co se podařilo na komín elektrárny společnosti ČEZ v Tušimicích umístit první umělé hnízdo pro sokoly, je zde další česká sokolí premiéra. Do umělého sokolího hnízda na komíně geotermální teplárny Termo Děčín byla ve výšce 120 metrů umístěna webkamera, která umožňuje sledovat život zdejšího páru sokolů a jejich mláďat v přímém přenosu.

Počet průmyslových areálů, na jejichž výškových stavbách byly v uplynulých šesti letech instalována umělá hnízda, se blíží již ke třem desítkám. Jedná se většinou o komíny elektráren, tepláren a závodních energetik v severních, západních a středních Čechách včetně Prahy a první hnízda už jsou i na severní a jižní Moravě. O umístění kamery k hnízdu již uvažovala řada společností, poprvé se to podařilo v Děčíně.

Čtěte také:
Sokoli se opět zahnízdili v elektrárnách
ČEZ má zájem o polské elektrárny

V roce 2014 umístili v Děčíně na třetí ochoz komínu teplárny ve výšce 120 metrů speciální budku vhodnou pro zahnízdění sokola stěhovavého. V roce 2015 budku obývala poštolka obecná. Na jaře 2016 se zde objevil pár sokola stěhovavého, který snesl tři vejce. Nyní zde sokolí pár vyvedl tři mláďata, která může veřejnost sledovat díky unikátnímu umístění kamery přímo na komíně v přímém přenosu.

V České republice je to vůbec poprvé, co se podařilo umístit kameru pro on-line sledování sokola stěhovavého přímo do jeho budky. Jsme rádi, že jsme mohli pomoci v projektu záchrany tohoto ohroženého dravce a že se právě v Děčíně podařilo vyvést dokonce tři mláďata,“ uvedl předseda představenstva Termo Děčín Pavel Jonáš.

Partnery projektu jsou Národní park České Švýcarsko, který zajistil výškové specialisty pro instalaci sokolí budky a nadále poskytuje specializované ornitologické poradenství, a také společnost JAW.cz, která technicky zajišťuje unikátní on-line přenos přímo ze sokolí budky.

Sokol stěhovavý je symbolem ochrany přírody Českého Švýcarska. Tento druh, vyhubený plošným používáním pesticidu DDT, se do pískovcové oblasti vrátil díky úspěšné reintrodukci počátkem 90. let. Od té doby se i díky přísné ochraně populace sokolů v České republice rozšířila až na 70 hnízdících párů. Těžiště této populace se přitom nachází právě v Českém Švýcarsku, odkud z hnízd každoročně vylétnou zhruba dvě desítky mláďat.

Mohlo by vás zajímat:
Čína pálí víc uhlí než zbytek světa
Komíny sokolům pomáhají
Hnědé uhlí není jen zdrojem tepla a elektřiny