Zkusili jste se někdy zeptat fanoušků bezuhelné a bezjaderné Evropy, z čeho budeme vyrábět dostatek elektřiny v zimě? Je to zajímavá zkušenost a také trochu adrenalinový zážitek. Asi jako rozhovor s jakýmkoli vyznavačem jiné ortodoxní víry.
Nemá cenu se jej snažit přesvědčit. Ale má smysl se ho ptát a chtít konkrétní odpovědi. Užijete si tak řadu situací, které by byly až směšné, kdyby nešlo o něco, co nám chce Evropská unie nadiktovat. Tedy nejen nám, ale celé všem zemím, které Unii tvoří. V následujících řádcích popisuji volně vlastní zkušenost.
Čtěte také:
Protipól Grety se jmenuje Naomi Seibtová
Energetická soběstačnost je český trumf
Moje otázka: Z čeho budeme tedy mít elektřinu, když nebude z uhlí ani z jádra? Vždyť z plynu je taky CO2.
Aktivistova odpověď: Můžeme mít daleko víc elektřiny z větru a ze solárů, málo to podporujeme, protože to blokuje uhelná lobby.
Otázka: Počkej, já se ptám na to, jaké jsou v Česku skutečné podmínky pro výrobu elektřiny z větru a slunce. Mě je dost jedno, co říkají majitelé uhelných elektráren, ale sleduju, co říkají jiní lidé. Třeba z ČEPSu, nebo z ČVUT. A ti říkají, že tady nemáme podmínky na to, z větru a slunce vyrobit tolik elektřiny, kolik potřebujeme.
Odpověď: Můžeme takhle vyrábět daleko víc, než vyrábíme teď. Jen to musí vláda víc podporovat! Musíme taky snižovat spotřebu, zateplovat, máme biomasu, vodní elektrárny a místo uhlí můžeme plynové elektrárny. Ty jsou levné a postaví se rychle, takže žádný problém. Musíš se o tyhle věci pořádně zajímat.
Otázka: No, to já se myslím docela zajímám. A právě proto vím, že z vody máme jen pár procent elektřiny a další velké vodní elektrárny celkem není kde stavět. Navíc je problém s množstvím vody. Biomasa, to je hlavně dříví. Jenže to se pálí tak rychle, že by nám za chvíli nestačilo dorůstat. Kromě toho, stejně jako z plynu je z něj to CO2, který chcete úplně zastavit. A jestli máme všechno převést na elektřinu, včetně aut a topení, tak spotřebu oproti dnešku asi moc nesnížíme, ne?
Odpověď: Hele, to je demagogie. Plyn má oproti uhlí poloviční emise CO2. Když budeme průběžně vysazovat lesy, tak ty zachytí CO2, které se uvolní spalováním dřeva. No, s vodou, to máš asi pravdu, ale ta u nás nikdy nebyla moc důležitá. Ale mohla by fungovat jako záloha, když nebude slunce.
Otázka: Moment, jestli nechceme CO2, tak nemůžeme stavět plynový elektrárny, když ho produkují jen o polovinu méně, než uhlí, ne? To přeci není řešení. A s tím dřevem jako myslíš, že za každý spálený strom hned vyroste nějaký jiný, který pobere všechno CO2 z toho spáleného? Podle mě to bez jádra nepůjde.
Odpověď: Ale jádro je nebezpečný! Jen si vezmi Černobyl, nebo Fukušimu! A je taky strašně drahý a navíc ho nedokážeme postavit včas! Evropská unie jádro taky nechce. Podívej se na Německo, tam za dva roky nebude už ani jedna atomová elektrárna! Pak prý, že to bez jádra nejde…
Otázka: Černobyl byla systémová chyba, která se nemá moc jak opakovat. Fukušima se stala kvůli kombinaci zemětřesení a tsunami, což v Česku moc nehrozí. Obětí na životech kvůli ozáření z Černobylu mají být zhruba 4000. Z Fukušimy, ke které došlo o třicet let později, není oběť žádná. Drahé jádro je i proto, že se mu pořád hází klacky pod nohy, ale dobrá, je drahé. Postavit ho jistě dokážeme, kdy to bude, zjistíme, až se do toho pustíme. Všechno ostatní jsou řeči. A že Němci za dva roky budou bez jádra, to je fakt. A víš, čím tu jadernou elektřinu nahradí?
Odpověď: Větrnou z parků v moři.
Otázka: To právě ne. Nahradí ji dovozem z okolních států. A nebude jim vadit, že polská elektřina je jen z uhlí a naše z většiny z uhlí a z jádra. Ale koukám, že jsme docela utekli od toho, s čím jsme začali. Pojď se vrátit k tomu, z čeho budeme mít u nás elektřinu, když nám tady nefouká dost větru a nesvítí dost slunce?
Odpověď: Ty jsi hrozný demagog, s tebou to nemá cenu řešit!
Čímž naše debata skončila. Bateriová úložiště, přeměnu celé energetické infrastruktury, dopravy, vytápění, průmyslu a další drobnosti jsme tím pádem už nestihli probrat. Tak třeba příště… Klíčová otázka ale zní, stihnou to probrat ti, kteří budou o budoucnosti naší energetiky a tím i našich peněženek a životu rozhodovat?
Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje