285 milionů tun uhlí za čtyřicet let

Doba čtení:2 m, 0 s

Ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimír Budinský. Foto: iUHLI.cz

Povrchová těžba na dole Bílina může podle těžařů pokračovat ještě 40 let, hlubinná i déle. Pokud vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) odsouhlasí prolomení limitů těžby, mohli by z dolu těžaři vyvézt až 285 milionů tun uhlí. Řekl to ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimír Budinský. Napsal server E15.cz.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) minulý týden řekl, že na Bílině by měly limity padnout ihned, a to kvůli potřebám českého teplárenství. Prolomení limitů na dole Bílina si dovede představit i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Další těžbu doporučuje také studie firmy Carbounion Bohemia, kterou pro ministra financí Andreje Babiše (ANO) zdarma zpracoval největší tuzemský obchodník s uhlím Petr Paukner.

Rozhovor s Petrem Pauknerem zde

Podle dnes platného limitu by těžba skončila v roce 2035, útlum by nastal mnohem dřív. Důl Bílina zaměstnává přímo 3000 lidí a v dalších navazujících profesích pracuje zhruba 6000 až 7500 osob. „Do limitu zbývalo 1. ledna 136 milionů tun, v rámci nového bude k dispozici dalších 100 až 120 milionů tun a hlubinným způsobem lze získat nejméně 30 milionů tun uhlí,“ dodal Budinský.

Příprava na těžbu za současnými limity by podle Budinského zabrala nejméně tři roky. „Bude nutný podrobný geologický průzkum, výpočet zásob uhlí, příprava dokumentace EIA (řízení o vlivu stavby na životní prostředí) a zpracování dokumentace Plán otvírky a příprava dobývání,“ vypočítal Budinský.

V rámci EIA mohou vznášet své požadavky na těžaře obce. Severočeské doly, které patří do Skupiny ČEZ, už v minulosti uzavřely s obcemi Mariánské Radčice a Braňany a městy Most a Bílina smlouvy, které umožňují úpravu limitu. Pro pokračování těžby doposud byly všechny čtyři dotčené samosprávy.

Čtěte: Bílina letos, o ČSA až v roce 2020

Budinský serveru iUHLI.cz již dříve řekl, že v případě lomu Bílina se v každém případě jedná o závěrečnou etapu těžby. „Sto padesát let je za námi a necelých 50 let je před námi. Je to finále, které dnes potřebuje dodělat do linií, které jsou dány přirozenou akceptací veřejnosti, geologií. A samozřejmě stavem zásob, jejich přístupností a ekonomickou využitelností,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat: Těžaři reagují na Mládkovy plány

Doly Bílina jsou producentem nízko sirnatého tříděného a energetického uhlí. Uhlí dodávají především do elektráren Ledvice a Mělník III a do velkých tepláren. Významnou částí sortimentu je tříděné uhlí, loni to bylo 1,9 milionu tun.