Doba čtení:1 m, 27 s
Ekologické aktivisty pozatýkala policie. Foto: Ende Gelände
Aktivisté se stále častěji dostávají do střetu se zákonem. Foto: Ende Gelände

Aktivisté z hnutí „Limity jsme my“ chtějí příští rok před sněmovními volbami blokovat infrastrukturu některého z českých dolů nebo elektráren. Chtějí si tím vynutit, aby stát odepsal zásoby hnědého uhlí v severních Čechách.

Hnutí Limity jsme my chce tlak na ukončení těžby a spalování uhlí vyvíjet nově občanskou neposlušností, a to v podobě předem oznámené, masové, nenásilné blokády infrastruktury některého z českých dolů či elektráren do voleb 2017,“ řekl aktivista Josef Patočka.

Čtěte také:
Podle blogerky se Greenpeace zbláznili
Greenpeace protestují proti modernizaci elektrárny

Sdružení také požaduje, aby vláda zvýšila poplatky z těžby a peníze použila k transformaci Ústeckého kraje. A zároveň z nich zajistila práci pro ty, kteří ji s koncem uhlí ztratí.

Aktivisté se radikalizují

Jde o další ukázku toho, že ekologičtí aktivisté přistupují ke stále radikálnějším metodám. Nedávno se několik členů hnutí Greenpeace vyšplhalo na chladicí věž elektrárny ve Chvaleticích, kterou dokonce navrtali, čímž způsobili statisícové škody. Případ řeší policie.

Aktivisté, mezi nimi i Češi, se s policisty střetli rovněž v Německu, když protestovali proti prodeji uhelných dolů a elektráren Energetickému a průmyslovému holdingu.

Územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly stanoveny usnesením vlády premiéra Petra Pitharta 30. října 1991. Limity zaručily městům a obcím, pod nimiž leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány.

V roce 2008 vláda Mirka Topolánka (ODS) limity potvrdila s tím, že upravila linie lomu Bílina. Podle rozhodnutí kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) z loňského 19. října budou ale prolomeny limity na dole Bílina, v případě lomu ČSA zůstávají v platnosti.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody