Doba čtení:1 m, 48 s
I po 13 letech drahé a ambiciozní „Energiewende“ vyrábí Německo v zimě pořád skoro dvě třetiny své elektřiny z fosilních paliv. Foto: wikipedia.org

Němci už na svou energetickou transformaci vynaložili v přepočtu neuvěřitelných 8 bilionů korun. I přes tyto obrovské náklady patří Němci pořád k těm větším evropským producentům skleníkových plynů.

Německo loni poprvé v historii vyrobilo více než polovinu své elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle německého regulátora Bundesnetzagentur pokořila země historický rekord v budování solárů a větrníků. Jde o nákladný program. Německá agentura pro obnovitelnou energii uvádí, že jen do roku 2021 přišlo Němce budování obnovitelných zdrojů na 319,6 miliardy eur (přes osm bilionů korun), napsal server Seznam Zprávy.

Potíž je v tom, že i po 13 letech drahé a ambiciozní „Energiewende“ vyrábí Německo v zimě pořád skoro dvě třetiny své elektřiny z fosilních paliv a patří v Evropě k větším znečišťovatelům. Jednoznačně zaostává za „zelenými premianty“, kterými jsou Švédsko, Island a Norsko, následuje Švýcarsko, Francie a Portugalsko. I Francouzi, jejichž energetika stojí takřka ze tří čtvrtin na jádru, mají momentálně desetkrát nižší emise než Němci, kteří své poslední jaderné bloky zavřeli v loňském roce.

V Americe věří zachytávání uhlíku. Do rozvoje jdou miliardy

Jasně to ukazuje, že úspěšnost nasazení obnovitelných zdrojů závisí ze všeho nejvíc na geografické poloze. Mohutnými investicemi do jádra se dá v čistotě ovzduší leccos dohnat, což dokládá Francie. Ekonomika postavená na uhlí se prostě zvlášť ve střední Evropě otáčí skutečně těžko.

Do konce této dekády má podle vládních plánů zcela skončit uhelná energetika v Porýní. O osudu dolů a uhelných elektráren ve východním Německu se pořád vedou spory, zatím zůstává v platnosti koncový rok 2038. Jedna věc jsou politické záměry, jiná věc praxe. Na sklonku loňského roku nařídila Bundesnetzagentur nechat v provozu několik uhelných zdrojů, které se měly podle platného harmonogramu zavřít. Zjistila totiž, že se bez nich země zatím neobejde.

Má-li Energiewende pokračovat, bude si i nadále žádat astronomické částky. Různé studie odhadují celkové náklady na německý dekarbonizační plán v rozmezí jednoho až tří bilionů eur do roku 2050. Je otázka, zda takovou cenu za Energiewende německá společnost unese.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa