Bakala definitivně opustil NWR

Doba čtení:1 m, 26 s
Důl Paskov. Foto OKD.

Důl Paskov. Foto OKD.

Miliardáři Zdeněk Bakala a Peter Kadas odešli z firmy NWR. Svůj 50,51procentní podíl, držený přes holding CERCL, převedli na NWR. Firmu tak ovládnou její dosavadní věřitelé.

Fondy Ashmore Investment Management, Gramercy Advisors a M&G Investment Management, z nichž dosud každý držel podíl kolem deseti procent, nyní dohromady budou mít zhruba šedesátiprocentní podíl, napsal server iHNED.cz, který je vlastněný Zdeňkem Bakalou.

Čtěte také:
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Odboráři navrhují zabavení původního majetku OKD

Firmu, jejímž hlavním majetkem jsou černouhelné doly OKD, opouští Bakala s Kadasem po více než jedenácti letech. Z vedení firmy Bakala odešel již loni na jaře.

Firma se potácí na hranici krachu, což je dáváno za vinu právě Bakalovi. Ten v OKD vydělal desítky miliard korun. Avšak nyní, když je firma v problémech, odmítá se jakkoli podílet na její záchraně či pomoci tisícům zaměstnanců.

Ještě před pěti lety se jedna akcie NWR prodávala na Pražské burze za téměř 290 korun. Včera akcie zavírala na osmi halířích za kus. Hlavní roli na problémech firmy, se kterými se potýká již několik let, hrají stále klesající ceny energetického i koksovatelného uhlí.

Letos v prosinci nicméně NWR oznámila kvůli klesajícím cenám uhlí uzavření Dolu Paskov už na konci roku 2016. Podmínkou pro prodloužení těžby měla být pomoc státu ve výši čtyř miliard korun či převod dolu na stát za jednu korunu. Ministři návrhy odmítli s tím, že jde o vydírání. Vláda následně odmítla s vedením NWR i OKD jednat.

Odboráři v Paskově, ve kterém pracuje asi 1700 zaměstnancům, kvůli hrozbě zavření dolů včera vyhlásili stávkovou pohotovost.

Mohlo by vás zajímat:
Kauza převodu hornických bytů pokračuje
TOP 10 navždy bohatých
Peníze do luftu