Doba čtení:2 m, 14 s

Některé západní banky chtějí skupovat asijské uhelné elektrárny a předčasně je uzavírat. Ještě před začátkem akce ale narazily na její limit.

Prodělek je prostě prodělek. Zpráva (zde) o tom, že několik evropských bank chce ve spolupráci s Asijskou rozvojovou bankou vykupovat a zavírat tamní uhelné elektrárny poukázala na nesmyslnost současného ekologismu-klimatismu. Poukaz spočívá v jediné větě: „…jak zajistit, aby se zapojeným soukromým subjektům investice alespoň částečně vyplatila.“ Už jste někdy slyšeli o bance, která by do toho šla? Prodělečnou hypotéku by přeci banka také nedala.

Čtěte také:
Závislost na dodavateli plynu je horší než u jádra
Větrníky mají smysl na pětině území

Protože něco koupit elektrárnu, jejíž životnost se počítá na desítky let, s tím, že ji chcete nejpozději do 15 let uzavřít, nevypadá jako dobrý byznys. Nejpozději. Raději dřív, protože tu elektrárnu kupujete ne kvůli zisku, ale kvůli své zelené ideologii. Jestli ovšem vaším plánem není uzavření elektrárny až po tom, co se investice alespoň zaplatí, nedá se na takovém obchodu vydělat. Což jaksi nedává smysl. Pokud tedy nemáte v rukávu nějaký související plán B. Může takovým plánem být souběžná stavba OZE, jež odstavenou elektrárnu nahradí? Jenže co když se v dané zemi budou dále stavět uhelné elektrárny a o elektřinu ze slunce či větru nebude zájem? Proděláte ještě víc.

„Pokud přijdete s řádným způsobem, jak tyto elektrárny vyřadit dříve, ale ne přes noc, otvírá se vám předvídatelnější a větší prostor pro obnovitelné zdroje,“ komentoval plán Donald Kanak ze společnosti Prudential. Což se zdá vypadat jako potvrzení toho, že banky budou chtít skutečně zavřenou kapacitu nahrazovat tou z OZE. Ale banky jsou, konec konců, soukromé firmy. Ať si tedy prodělávají po libosti, dokud to neohrozí jejich stabilitu.

Jenže dává vůbec nějaký smysl, aby západní banky a pojišťovny dělaly takový výkup v Asii? Pokud vůbec se něco takového má dít, neměly by to dělat tamní banky? Nebo vážně někomu z rádoby osvícených evropských zelených politiků připadá rozumné, nechat Západ obviňovat z likvidace asijské energetiky? Z toho, že kvůli Západu nemají v nějaké asijské zemi dost levné elektřiny? Protože taková prohlášení se dají celkem s jistotou očekávat. Protože se to prostě bude v rámci tamního politického boje hodit.

A také proto, že obnovitelné zdroje nedodávají elektřinu pořád. Na čemž se bez instalace pořádně velkého a pořádně drahého bateriového úložiště nic nezmění. Což ovšem zase zahýbe s výší celé investice, jejíž životnost je přitom asi poloviční, než je tomu u uhelné elektrárny. To se odrazí buď v ceně elektřiny, nebo v návratnosti projektu.

Ve spojení s tím, že finanční domy mají čím dál větší chuť donutit evropské uhelné elektrárny k zavření (zde, zde, zde), i když za ně není náhrada, vyvolávají tyto zprávy pochybnosti o kvalitách vedení finančních ústavů.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa