Bartuška: Ještě budeme rádi, že uhlí máme

Doba čtení:3 m, 36 s
[et_pb_section admin_label=“section“][et_pb_row admin_label=“row“][et_pb_column type=“4_4″][et_pb_text admin_label=“Text“ background_layout=“light“ text_orientation=“left“ text_font_size=“14″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_style=“solid“]

Václav Bartuška

Češi budou v budoucnu ještě moc rádi, že mají uhlí v zemi. Pro server iUHLI.cz to uvedl velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. K další debatě o limitech ale podle něj není v této chvíli žádný důvod.

Česko má schválenou Státní energetickou koncepci. Jaká jsou podle Vás největší rizika jejího plnění?

Za největší problém považuji schvalovací procesy pro jakoukoli větší stavbu. Od liniových staveb – linky vysokého napětí, plynovody – až po velké infrastrukturní projekty, například elektrárny.

Čtěte také:
Bartuška: Česko by potřebovalo malý blackout
Sedm důvodů, proč těžit uhlí

Koncepce sází ve velkém na jádro, ale zatím není ani zdaleka dořešen systém financování výstavby nových bloků. Dojde podle Vás k dohodě a jak bude vypadat?

V této chvíli – po zkušenosti s fotovoltaikou – bude pro jakoukoli vládu těžké prosadit systém garantovaných výkupních cen elektřiny. Bez něho ovšem při současné ceně silové elektřiny okolo 30 euro nelze postavit žádnou novou elektrárnu, ani uhelnou či plynovou. Nejde tedy o problém pouze jaderné energetiky.

Vláda v říjnu rozhodla o zachování limitů na lomu ČSA. Bude podle Vás toto uhlí jednou využito? Co by se muselo stát, aby vláda o prolomení limitů rozhodla?

Myslím, že k další debatě o limitech není v této chvíli žádný důvod.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=“Řádek“ global_module=“10136″ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“on“ use_custom_gutter=“off“ gutter_width=“3″ padding_mobile=“off“ background_color=“#ededed“ allow_player_pause=“off“ parallax=“off“ parallax_method=“off“ make_equal=“off“ parallax_1=“off“ parallax_method_1=“off“ parallax_2=“off“ parallax_method_2=“off“ column_padding_mobile=“on“][et_pb_column type=“1_2″][et_pb_image global_parent=“10136″ admin_label=“Obrázek“ src=“https://iuhli.cz/wp-content/uploads/2015/12/vaclavbartuska-400x516_compressed.jpg“ show_in_lightbox=“on“ url_new_window=“off“ animation=“left“ sticky=“off“ align=“left“ force_fullwidth=“off“ always_center_on_mobile=“on“ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_style=“solid“ custom_margin=“8px|10px||16px“]

 

[/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=“1_2″][et_pb_text global_parent=“10136″ admin_label=“Text“ background_layout=“light“ text_orientation=“left“ text_font_size=“13″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_style=“solid“ custom_padding=“16px|22px||10px“ text_line_height=“1.8em“]

Václav Bartuška

Současný český diplomat, politik a publicista. Od roku 2006 je zvláštním velvyslancem České republiky pro otázky energetické bezpečnosti. Studoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a patřil k vůdcům revoluce v roce 1989. Ve svých 22 letech se stal členem parlamentní komise pro dohled na vyšetřování událostí 17. listopadu. Pracoval jako reportér deníku Mladá fronta DNES, vykonával funkci generálního komisaře české účasti na světové výstavě Expo 2000 v Hannoveru, později vlastnil firmu zabývající se pořádáním výstav a vypracováváním marketingových studií. Působil také jako zvláštní vládní zmocněnec pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=“Řádek“][et_pb_column type=“4_4″][et_pb_text admin_label=“Text“ background_layout=“light“ text_orientation=“left“ text_font_size=“14″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_style=“solid“]

Není v současné nestabilní mezinárodně politické situaci krátkozraké, stále více si odřezávat cestu od tuzemského uhlí?

Nic si neodřezáváme, uhlí zůstává v naší zemi a možná budeme za pár let ještě moc rádi, že ho máme.

Stále více se mluví o tématu energetické bezpečnosti, jak by podle vás měla být zajištěna ta naše?

První krok začíná u každého z nás. Ztratili jsme představu, kolik energie každodenně spotřebováváme, jak energeticky náročný je náš životní styl. Stále ještě panuje obecné přesvědčení, že energetika je starost nějakých odborníků a ostatních lidí se nijak netýká. Což je omyl. Naše společnost – stejně jako všechny bohaté, vyspělé země – potřebuje posílit svou základní odolnost. Nejen v energetice.

Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Vláda zvolila kompromis
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]