Biomasy je prostě málo

Finsko, nejhustěji zalesněná země Evropy bude dovážet dřevo, aby jej pálila v elektrárnách místo uhlí. Ukazuje to, jak jsou krajně zelené recepty na snižování emisí CO2 bláznivé.

Pálit biomasu je podle ekologů v pořádku, protože CO2, které se při jejím pálení uvolní, zachytí nová biomasa, která se vysadí. Tak zní ve zkratce jeden z postulátů boje proti skleníkovým plynům a „klimatické změně“.

Čtěte také:
Finsko bude muset dovážet biomasu z Ruska
Budeme znovu liškám řezat ohony?

Aby to tak mohlo opravdu fungovat, muselo by se vysazovat víc biomasy, tedy především stromů. Vzrostlý strom totiž zachytí víc CO2, než malý strom. Takže za jeden pokácený strom do biomasy by se jich současně muselo vysadit nějaké odpovídající množství. A to je to, co se neděje. Čili zachytávání CO2 bude mít nutně schodek. Tím větší, o co víc zemí se rozhodne pro „biomasovou energetiku“.

Již nyní, kdy je takové využití dřeva (ano a také dřevní štěpky, černého louhu a jiných biologických odpadů) v podstatě stále v plenkách, musí se do zemí, které takové elektrárny provozují dřevo dovážet. Například do Dánska a Británie. Je to pochopitelné, protože obě země neslují hlubokými hvozdy, které by bylo možné ve velkém kácet, aby se nepálilo společensky nevhodné uhlí. Kolik se při takovém transoceánském dovozu spálí mazutu a vypustí CO2, ani co takové rozsáhlé a rychlé kácení udělá v exportující zemi, tím se zatím zelení nezabývají. (Mimochodem, jak se bez produkce CO2 dostane Greta Thunbergová do USA a pak do Chile, kam má letos také namířeno?)

Že koncept biomasové energetiky nejspíš vede do slepé uličky, nejnověji ukazuje případ Finska, o kterém jsme informovali zde. Ač jde o zemi nejhustěji zalesněnou z celé Evropy, bude muset po odstavení svých uhelných elektráren v roce 2030 dovážet dřevo z Ruska, případně z dalších zemí okolo Baltského moře.

Rusko přitom nepatří mezi země, které by se vzorně staraly o svoji přírodu a za jeden pokácený strom vysadily pár desítek nových. Podobně jako Brazílie. Rusku navíc s kácením sibiřských lesů v posledních letech velkoryse „pomáhá“ Čína, která má zatím k přírodě snad ještě odtažitější vztah. Takže mu může dřevo za pár let začít chybět, byť to zatím vypadá nemožně. A země okolo Baltu se nemohou v rozloze lesů s Ruskem měřit, takže ty asi Finsku příliš dřeva nedodají.

Finský krok tak zabije několik much jednou ranou. Nepatrně se sníží světová spotřeba uhlí. Zvýší se spotřeba dřeva, tedy se zrychlí světové odlesňování. Zároveň vzroste produkce CO2 při přepravě dřeva do Finska. Takže celková globální produkce CO2 v konečném součtu o něco vzroste. Ale Finsko bude hrdě hlásat, že nepálí uhlí a jeho energetika tak je bezuhlíková. A aby těch much bylo ještě víc, dostane se tahle severská země do energetického područí Ruska, což je to, před čím varuje i sama zelená Evropská unie.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme