Brabec: Piráti jen papouškují Hnutí Duha

Podle ministra Brabce nejsou vyčísleny dopady návrhu Pirátů na ceny energií. Foto: wikipedia.org

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odmítá návrhy Pirátů, kteří chtějí zrušit emisní výjimky pro uhelné elektrárny, a navrhují i větší pravomoci pro obce zakázat spalování nekvalitního uhlí.

Podle Brabce není o opatření mezi obcemi zájem a v případě elektráren nejsou vyčísleny dopady na ceny energií. Ministr uvedl, že Piráti bez odborných znalostí jen přebírají nápady ekologických aktivistů, napsal server iHned.cz.

Čtěte také:
Některé evropské země se bez uhlí neobejdou
Odklon od uhlí zdraží elektřinu

Oba pozměňovací návrhy zákona o ovzduší ve středu na sněmovním výboru pro životní prostředí představila poslankyně Dana Balcarová (pirátská strana).

Bylo by žádoucí, kdyby se paní kolegyně Balcarová jako předsedkyně výboru pro životní prostředí nejprve seznámila se všemi kroky, které udělalo MŽP v posledních čtyřech letech,“ řekl ministr. Jeho úřad podle něj zavedl nová preventivní opatření, jako třeba revize kotlů a kontrolu topenišť. O problému by se proto podle Brabce mělo diskutovat s větší odborností a bez populismu. „Ostatně, pokud vím, návrhy, které paní předsedkyně předkládá, pochází z valné části z pera Hnutí Duha, se kterým jsme o jednotlivých návrzích v minulosti hovořili,“ prohlásil ministr.

První z předložených návrhů, tedy aby obce mohly na svém území zakázat topení uhlím, byl podle ministra v minulosti několikrát diskutován a takovou možnost by v zákoně podpořil. Jeho úřad ale žádnou odezvu od obcí prý neměl.

Piráti chtějí zrušit rovněž možnosti poskytovat výjimky pro některé velké uhelné elektrárny. V případě takového rozhodnutí se ale podle Brabce musí nejprve vyčíslit dopady na energetickou soběstačnost i cenu energií pro občany. Zatím takovou dopadovou studii prý neviděl. „Je nepochybné, že pro debatu ve sněmovně bude bezpodmínečně potřebná,“ dodal s tím, že prachové mikročástice s navázanými karcinogeny pocházejí především z dopravy a lokálního vytápění. „Tam je potřeba cílit. A to také děláme a další kroky máme připravené,“ uvedl.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme