Brabec: Uhlí skončí, až budeme mít náhradu

Podle ministra životního prostředí Brabce by bylo velmi nebezpečné, kdyby se Česko dostalo do pozice země, která bude závislá na dovozu elektřiny. Foto: wikipedia.org

Pracovní skupiny uhelné komise připraví scénáře pro konec uhlí v České republice v jednotlivých letech od roku 2030 do 2050. Nejbližší termín je však podle ministra životního prostředí Richarda Brabce prakticky jen teorií.

Podle něj jedním z úkolů uhelné komise ukázat veřejnosti transparentně všechny teoretické varianty útlumu uhlí, včetně těch, které jsou nerealizovatelné. Právě ty požadují některé aktivistické organizace v čele s Extinction Rebellion. Takové se však podle Brabce nejspíš stejně nepodaří přesvědčit.

Čtěte také:
EU musí o boji s CO2 přesvědčit svět
Z útrob větrníků uniká zabiják klimatu

Některé nevládní organizace si přály zapracovat už rok 2030, i když ten se zdá velmi optimistický, bereme ho jako teoretický scénář. Důležité je, abychom si řekli, co je v jednotlivých letech možné. Někdy je to technicky možné, ale bylo by to nesmírně drahé a mělo by to negativní sociální dopady. V některých letech to bude dokonce nemožné, protože za uhlí prostě nebudeme mít náhradu. Proto musíme mít více scénářů, abychom se mohli správně rozhodnout,“ uvedl v pořadu Týden v politice České televize Brabec.

Ten zároveň upozornil, že zhruba v roce 2025, nejpozději v roce 2030, Česká republika přestane vyvážet elektřinu. „Klíčové potom je, abychom udrželi soběstačnost, stabilitu dodávek a samozřejmě přijatelnou cenu,“ vysvětlil Brabec, podle nějž by bylo velmi nebezpečné dostat se do pozice země, která musí elektřinu dovážet. „Ze studií MPO navíc vyplývá, že situace nebude v Evropě z hlediska energetické bilance vůbec jednoduchá.“

Hlavním předpokladem pro možný konec uhlí je podle Brabce to, že Česká republika bude mít náhradu. „Musíme mít náhradu a to tzv. základního zatížení, tedy to, co funguje, i když nesvítí slunce, nefouká vítr a neteče voda,“ zdůraznil Brabec, podle nějž budou výstupy uhelné komise pro budoucnost České republiky naprosto zásadní, proto musejí být podložené maximálním množstvím argumentů.

Brabec se vyjádřil také k akcím aktivistů, kteří kromě demonstrací neváhají stále častěji sahat k akcím, při nichž porušují zákony jako v případě nedávného vniknutí do sídla společnosti Sev.en Energy. Takové praktiky Brabec odmítá. „Mně se to samozřejmě nelíbí, protože to je porušení zákona. Nevládky takhle ale fungují, aby přitáhly pozornost. Důležité ale je, aby byly ochotny diskutovat také seriózně. V případě nevládek, které jsou zastoupeny v uhelné komisi, takový pocit mám,“ uvedl Brabec.

Ten si uvědomuje, že útlum uhlí bude velmi drahý. „Ty peníze budeme muset najít. Věřím, že využijeme i evropské peníze. Musíme uhelným regionům pomoci. Propočty, kolik to bud stát, ale zatím nemáme,“ přiznal Brabec, podle nějž je jasné, že půjde o miliardy.

Jsme nejprůmyslovější země Evropy. Jsme závislí na fosilních palivech. Cesta k uhlíkové neutralitě nás bude stát biliony korun. Udělali jsme si scénář na snížení emisí o 80% a znamenalo by to revoluci ve všech oblastech života a nesmírné náklady. Není možné, abychom to ufinancovali sami,“ uvedl Brabec s tím, že Česká republika bude chtít od Evropské unie stovky miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech