Britské uhelné elektrárny asi znovu ožijí

Pokud bude britská vláda pokračovat v útlumu výroby elektřiny uhlí, přinese to zhruba od roku 2020 dramatické zvýšení cen elektřiny. Foto: pixabay.com

Už hodně se toho namluvilo o tom, že uhlí ve Velké Británii končí. Jenže nyní přišel deník Telegraph s analýzou, která ukazuje, že vše bude nejspíš jinak.

V posledních letech se v Británii zavírala jedna uhelná elektrárna za druhou. Systém daní a poplatků totiž vytlačil výrobu elektřiny z uhlí do ekonomicky nevýhodné pozice. Elektřina z plynu byla zkrátka levnější. To se ale zhruba od roku 2020 změní. Cena plynu bude stoupat, zatímco uhlí zlevňovat.

Čtěte také:
Evropu v mrazech zachraňují uhelné elektrárny
Kongres chce zrušit zákony proti uhlí

To způsobí situaci, že bude muset dojít ke zvýšení výroby uhelných elektráren. Pokud by vláda chtěla i nadále pokračovat v politice útlumu výroby elektřiny z uhlí, musela by dramaticky zvýšit cenu emisních povolenek a náklady přenést na spotřebitele. Analýza deníku Telegraph odhaduje, že by šlo o zhruba miliardu liber, což by každý účet za elektřinu zdražilo o 10 liber.

Vláda ale slíbila, že ceny elektřiny pro koncové spotřebitele neporostou.  „Vláda čelí velmi obtížnému rozhodnutí o budoucích emisích oxidu uhličitého.  Ministři budou muset zvážit mnoho důležitých priorit, sladit cíle snižování emisí oxidu uhličitého s potřebou zajistit zemi s bezpečné dodávky energie a udržení rozumné ceny elektřiny,“ uvedl jeden z autorů analýzy Richard Howard.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710