České podniky i domácnosti se snaží ušetřit za energie změnou dodavatele. Během prvního pololetí letošního roku došlo k převodu statisíců odběrných míst na elektřinu a zemní plyn.
Jak vyplývá z aktuálních statistik správce energetického trhu OTE, během letošního prvního pololetí došlo k převodu 212 190 odběrných míst na elektřinu a 116 495 odběrných míst v případě zemního plynu, napsal server euro.cz.
Čtěte také:
Stane se jádro tahounem české energetiky?
Beneš: Stavět uhelnou elektrárnu se už nevyplatí
Změna dodavatele plynu obecně dává vyšší smysl. Samotná cena komodity, kterou lze výměnou energetické firmy ovlivnit, zde tvoří 70 a více procent z celkových nákladů. V případě elektřiny tvoří samotná energie menší díl celkových nákladů, u domácností to bývá jen okolo 40 procent. Současně platí, že nejvíce mohou ušetřit domácnosti, které danou energii využívají k vytápění. V praxi to může být až 12 tisíc korun ročně.
Výměna dodavatele energie přitom není nijak složitá. „Odhlédneme-li od opravdu drobných nedokonalostí, můžeme směle konstatovat, že retailový trh s elektřinou a plynem je jedním z nejlépe fungujících v rámci Evropské unie. Jako o jednom z mála lze o něm prohlásit, že je skutečně liberalizovaný,“ uvedl expert poradenské firmy EY na oblast energetiky Blahoslav Němeček.
Z přehledů OTE lze vyčíst i to, kteří dodavatelé letos své pozice nejvíce posilují. Nejvíce odběrných míst na elektřinu v posledních měsících získávají innogy, MND a Centropol Energy. Na trhu s plynem je patrný růst MND a firemní skupiny Bohemia Energy. U většiny energetických společností je příliv a odliv klientů přibližně v rovnováze.
O nevelký energetický trh v Česku se nyní přetahuje nejméně 65 různých dodavatelů elektřiny a plynu. Důkazem konkurenčního prostředí může být i podíl bývalých vládců, který se za uplynulých 15 let výrazně snížil. ČEZ má v současnosti na trhu s elektřinou zhruba třetinový podíl, innogy Energie (dříve pod názvem RWE) si udržela něco přes 35 procent na trhu s plynem.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech