Chvaletice mohou dál vypouštět vodu

Elektrárna Sev.en EC ve Chvaleticích je třetí největší výrobce elektřiny v Česku s certifikací pro poskytování podpůrných služeb pro přenosovou soustavu. Foto: Sev.en Energy

Chvaletická elektrárna může i nadále vypouštět odpadní vodu do Labe a to i přesto, že Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zrušilo povolení, které v létě vydal Krajský úřad Pardubického kraje. Potvrdilo to samo ministerstvo.

„Elektrárna Chvaletice jede podle platného integrovaného povolení,“ uvedla pro Českou televizi Dominika Pospíšilová z MŽP.

„Řízení proběhne znovu, pokud toto rozhodnutí ministerstva nabyde právní moci, protože ještě není pravomocné, ale my jako úřad jsme povinni se řídit názorem nadřízeného orgánu,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí Pardubického kraje Martin Vlasák.

Čtěte také:
Modernizace Chvaletic nemá negativní vliv na okolí
Chvaletice vyrobily rekordní množství elektřiny

Pardubický kraj v létě schválil změnu povolení, kde elektrárna žádala o navýšení limitů některých vypouštěných látek. Ministerstvo jí však zrušilo i kvůli tomu, že změnu krajský úřad projednával tak, že se do procesu nemohly zapojit spolky nebo obce.

Žádost se týkala navýšení limitů pro rtuť z deseti na 11 kilogramů za rok, rozpuštěných anorganických solí z 2000 tun na 2200 tun ročně, ropných látek z 600 na 660 kilogramů za rok, nerozpuštěných látek z 30 tun na 33 tun ročně a také o navýšení objemu vypouštěné vody.

Elektrárna žádost o navýšení limitů odůvodnila špatnou kvalitou vody ještě před vstupem do elektrárny. „Labe mělo slabý průtok a voda k nám do elektrárny již vstupovala ve velmi špatné kvalitě. Dokonce nastaly i situace, kdy voda z řeky na vstupu do elektrárny již překračovala limity. Díky mechanickému čistění a boční filtraci vypouštíme do Labe čistší vodu, než z něj odebíráme, a to dokonce po větší část roku,“ uvedla mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Elektrárna Sev.en EC ve Chvaleticích je třetí největší výrobce elektřiny v Česku s certifikací pro poskytování podpůrných služeb pro přenosovou soustavu. Zajišťuje stabilní dodávky elektrické energie z domácích zdrojů. Je také nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v Česku a má za sebou rozsáhlou ekologizaci. Čtyři bloky vyrábějí elektřinu, která pokrývá základní spotřebu (24 hodin) i spotřebu ve špičkách (12 hodin) s dynamickým výkonem od 100 do 820 MW.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte