Čínské cloudy dávají klimatu zabrat

Doba čtení:1 m, 35 s

Už dnes spotřebovávají datová centra až 5 procent veškeré spotřebované elektřiny. Foto: pixabay.com

Jste zvyklí využívat cloudové služby na ukládání vašich fotografií, videí a dalších dat? Možná nevíte, že tím přispíváte ke gigantickému znečištění ovzduší.

Namísto lokálního ukládání dat na našich osobních zařízeních umožňuje cloud uživatelům uvolnit úložný prostor zasíláním souborů do datových center přes internet. Stále se zvětšující datová centra však potřebují stále více a více elektrické energie a současně se tak stávají obřími producenty emisí CO2, uvedl server wbur.org.

Čtěte také:
Číně vládne ekodiktatura
Čína chce poslat solární panely do kosmu

Nová studie Greenpeace a North China Electric Power University uvádí, že za pět let budou čínská datová centra spotřebovávat stejně energie, jako celá Austrálie. Studie zároveň přinesla informaci, že datová centra loni v Číně vyprodukovala 99 milionů metrických tun uhlíku, což odpovídá například celoroční produkci 21 milionů aut.

Už dnes spotřebovávají datová centra až 5 procent veškeré spotřebované elektřiny. „Je ironií, že fráze přesuň vše do oblak (cloudu) je problémem pro naše aktuální klima právě teď,“ uvedl Ben Brock Johnson technologický analytik Here & Now.

Čína se začíná snažit pohánět svá datová centra čistšími zdroji. Čínský konglomerát Alibaba Group spustil datová centra poháněná sluneční a vodní energií.

Velký tlak na zvýšení udržitelnosti datových center lze pozorovat i v USA. Společnost Apple tvrdí, že všechna jeho datová centra používají čistou energii. Microsoft usiluje o 70% obnovitelné energie do roku 2023.

Google a Facebook zároveň plánují budování datových center na chladnějších místech, jako je Finsko a Švédsko, místo horkých lokalit, jakou je například Nevada.

Počítačové systémy se totiž zahřívají a musí být ochlazovány klimatizačními jednotkami. Ve zmíněné Číně směřuje 40 procent elektřiny spotřebované v datových centrech podle studie právě na chladicí zařízení.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků