Další referendum o hlubinném úložišti

Jaderný odpad Foto: pixabay.com

Obec Lipník na Třebíčsku vyhlásila na 28. září místní referendum k hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu. Občanů se bude ptát, zda souhlasí s pracemi vedoucími k vybudování úložiště v obci. Výsledkem referenda chce obec zavázat i budoucí zastupitele, řekl starosta Miroslav Svoboda.

Obec s asi 390 obyvateli je součástí lokality Na Skalním, též EDU západ, kterou Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybrala jako jednu z devíti, kde by hlubinné úložiště mohlo v budoucnu být. V referendu již úložiště odmítly nedaleké Jaroměřice nad Rokytnou.

Čtěte také:
Temelín udělal změnu v bezpečnostním softwaru
V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru

Asi 290 oprávněných voličů bude v referendu odpovídat na otázku: “Souhlasíte s geologickými pracemi a jinými kroky směřujícími k vybudování úložiště radioaktivního odpadu v lokalitě, které se dotkne i naší obce?“. Termín referenda zvolila obec s ohledem na své omezené kapacity. “Dělat to spolu se senátními a komunálními volbami by znamenalo, mít jinou volební místnost i komisi a schránku,” řekl Svoboda.

Podle Svobody už zastupitelé v prosinci loňského roku nesouhlasili se stanovením průzkumného území na katastru obce. “Bylo by pokrytecké povolovat průzkum a nechtít úložiště,” řekl starosta. Letos v květnu odsouhlasilo zastupitelstvo podniknutí všech možných kroků proti úložišti. Referendum je podle něho jedním z nich.

V Jaroměřicích nad Rokytnou, jehož místní části jsou také součástí lokality EDU západ, se referendu na téma úložiště konalo 16. června. Lidé jeho vybudování odmítli.

Na Vysočině jsou čtyři z devíti území, pod kterými by v hloubce půl kilometru mohly být trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Vedle EDU západ ještě Horka na rozhraní Třebíčska a Žďárska, Kraví Hora za okraji okresu Žďár nad Sázavou a Jihomoravského kraje a Hrádek na rozhraní okresů Jihlava a Pelhřimov. SÚRAO má letos zredukovat počet lokalit na čtyři, finální by měl vybrat v roce 2025. Úložiště má v ČR vzniknout do roku 2065.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto obra Koloděje
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu