Doba čtení:2 m, 13 s

Vedení ČEZ od začátku roku připravuje politickou půdu pro svoji vizi dalšího osudu polostátní firmy. Tedy rozdělení české energetické jedničky s investicemi v zahraničí. Zatím nepříliš úspěšnými. Jenže vláda zatím na variantu rozdělení ČEZu na „novoenergetický“ a „staroenergetický“ odmítla kývnout. Včera se v rozhovoru pro Hospodářské noviny šéf společnosti Daniel Beneš už věnoval také možnosti prodat elektrárnu Počerady.

Tu elektrárnu, o kterou měla již dvakrát zájem skupina Seven Energy (Czech coal) Pavla Tykače, jež do ní dodává uhlí z lomu Vršany. Poprvé ji ČEZ odmítl prodat za 8,5 miliardy korun, po druhé loni přibližně za 10 miliard. Tehdy se prodej nelíbil ministrovi financí Andreji Babišovi, premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a výhrady měl i předseda dozorčí rady Václav Pačes. Podle Beneše je míč na straně těžařů ze Sevenu. „Když přijdou s nabídkou, která bude výhodnější, jsme připraveni jednat,“ řekl Hospodářským novinám.

Čtěte také:
Hüner: Rozdělení ČEZ kvůli jádru je hloupost
Babiš: Strategická aktiva ČEZ musí zůstat státu

Jenže přijde Seven s nějakou nabídkou? Podle smluv uzavřených při koupi vranského lomu se má ČEZ rozhodnout, zda prodá či neprodá příští rok. Ovšem k samotnému předání by došlo až v roce 2024. V té souvislosti se jeví jako málo pravděpodobné, že by česká energetická jednička do technologií v Počeradech v následujících letech jakkoli investovala. Což znamená, že by Seven po případném nákupu musel nejdřív mohutně, ale opravdu mohutně investovat do obnovy technologií. Čili by měl k nákupu elektrárny ještě nevyžádaný „nákupní bonus“. Může pro skupinu být takový obchod lákavý?

Na první pohled se zdá, že stále ano. Vršany leží v sousedství, uhlí není potřeba nikam vozit a elektrárna je postavena vlastně přímo pro něj.

Na druhý pohled je zřejmé, že víc fakt pro to, aby Seven elektrárnu koupil, už není. Protože čím později elektrárnu skupina reálně dostane, tím více do ní bude muset investovat a tím méně pak na ní vydělá. Vydělá-li vůbec… Skupina se navíc rozhodla k zahraniční expanzi. V Německu a dalších zemích, kde se energetické firmy chtějí zbavit fosilních zdrojů, jsou podmínky pravděpodobně podstatně příznivější, než ty okolo Počerad.

Při třetím pohledu se pak objeví informace z letošního února. Tehdy na setkání s novináři nový ředitel skupiny Seven Energy Alan Svoboda také mluvil na téma Počerady. „Růst v Česku pro nás nyní není priorita. Takže Počerady nejsou na pořadu dne,“ odpovídal na otázku. „Víte, ona v Sevenu nebyla úplná shoda o tom, zda je potřeba tuhle elektrárnu koupit ani při prvním jednání s ČEZem,“ poodkryl zákulisí před třemi měsíci. Změnilo se od té doby něco?

Mohlo by vás zajímat:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Těžba na asteroidech? Již brzy z říše sci-fi do reality
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu