Dnes ráno u nás vypnuli elektřinu

Co nás čeká, až budeme mít elektřinu jen z obnovitelných zdrojů, nejlépe pochopíte, když elektřina nejde. Ve městě je to zatím nevídané, ale na vsi se to stává i nyní.

Stačí být ve vesnici kousek od Prahy, aby si člověk připomněl, jak moc potřebuje elektřinu. Už ráno. Protože najednou, bez ohlášení, vám zhasne světlo na záchodě. Odložíte časopis a otevřete si dveře, abyste měli trochu světla z chodby… Pak jdete do koupelny, kde je díky světlovodu vidět. Ranní sprcha? Jen spartánská, protože plynový kotel bez elektřiny nefunguje a tím pádem není teplá voda. Brrr.

Čtěte také:
Blackout způsobila malá cedulka
Berlínský blackout vyděsil Němce

Tak honem kávu, ať se zlepší nálada. Jenže káva nebude, protože není elektřina a kávovar, rychlovarná konvice i sporák jsou tím pádem mimo provoz. Tak alespoň voda se šťávou, protože voda zatím v potrubí je. Ale v lednici to chce vybírat rychle, přeci jen je na elektřinu a nikdo neví, jak dlouho její chlazení nenastartuje, takže je dobré ji otevírat co nejméně.

Aha, s počítačem to také nebude žádná sláva. Baterie je sice plná, ale za dvě hodiny už nebude. Domácí wifi samozřejmě nefunguje, takže připojení bude přes mobil. Jenže ten má baterii nabitou jen zpola… Takže radši zatím bez připojení. Což tak zatím skočit do krámu pro mýdlo a pár dalších drobností, které je dnes stejně potřeba koupit? Chyba lávky, bez elektřiny se nedá zaplatit kartou! Nevadí, tady je hotovost. Jenže ona bez „šťávy“ nefunguje ani samotná pokladna…

Po asi 40minutách nejistoty, ve kterých elektřina několikrát naskočí a zase vypadne, se dodávka stabilizuje a svět vrací k normálu. Světlo svítí, kotel topí, wifina je připojená a kávovar chystá espresso.

Byla to jen necelá hodina. Dům ani nestihl začít vychládat. Ale jako připomínka toho, jak moc je pro nás permanentní dodávka elektřiny důležitá, životně důležitá, to úplně stačilo!  Elektřina by proto měla občas vypadnout i v našem parlamentu, aby všem i progresivně zeleným poslancům došlo, do čeho že nás (a celou Evropskou unii) ten europarlament a Evropská komise vlastně cpou, když nás nutí, abychom se vzdali elektráren na uhlí a nestavěli nové na jádro.

Bylo by také skvělé, kdyby se kvůli přerušení dodávky elektřiny také párkrát zhaslo v Bruselu. Třeba by se jim potom rozsvítilo…

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě