Do Dukovan zavezli nové palivo

Dukovanská elektrárna s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Foto: wikipedia.org

V odstaveném prvním bloku Jaderné elektrárny Dukovany dokončili energetici zavážení čerstvého paliva. V bloku ještě pokračují naplánované servisní a investiční práce.

Blok přestal dodávat elektřinu do sítě 11. května. Jeho odstávka má skončit začátkem července. Jedná se o jeden ze čtyř bloků Dukovan, zbývající fungují naplno. Dukovanská elektrárna s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku.

Čtěte také:
Rozšíření Dukovan může narazit na Brusel
Šnobr: Vedení ČEZ poškozuje akcionáře

Odstávka prvního bloku probíhá podle plánu,“ uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Energetici během ní provádí řadu prací, mimo jiné instalují nové čerpadlo do bazénu na skladování použitého paliva. Mezi nejnáročnější patří rekonstrukce elektrorozvaděčů.

Část jaderného paliva mění energetici v reaktorech pravidelně každý rok. V reaktoru prvního bloku vyměnili za čerstvé 84 z celkových 349 kazet. Na začátku odstávky ale nejdřív museli veškeré palivo z reaktoru vyvést do přilehlého bazénu. „To technikům umožnilo bezpečnější provedení velké části plánovaných kontrol i činností na souvisejícím zařízení primárního okruhu,“ uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Palivo začali energetici do reaktoru pomocí zavážecího stroje znovu dávat asi po měsíci. „Výměna paliva se provádí pod vodou a průměrný čas potřebný na manipulaci s jednou kazetou je deset minut,“ uvedl mluvčí. Použité palivo zhruba šest let chladne v přilehlém bazénu, a potom ho odborníci přeloží do kontejneru Castor a převezou do skladu použitého paliva v areálu elektrárny.

V Dukovanech už byl letos podle plánu odstaven i druhý blok, a to na 53 dnů. Další dva dukovanské bloky tři a čtyři stály v součtu 19 dní neplánovaně kvůli kontrolám zařízení sekundární části potrubí parogenerátoru.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly