Dokumenty z hlubiny míří do archivu

Těžba v Dole Centrum byla ukončena minulý rok. Foto: iUHLI

Likvidace dolu ani zdaleka nekončí zasypáním jam a vyklizením vybavení. Ještě měsíce se například provozní dokumentace nebo důlní mapy třídí a část z nich se odváží do archivu.

Je to i případ v loňském roce uzavřeného dolu Centrum, odkud se v současné době řada materiálů stěhuje do Státního okresního archivu v Mostě – Velebudicích. Odvést část dokumentace do státního archivu ukládá firmě zákon. „Do okresního archivu ve Velebudicích vozíme zásadní dokumentaci, například důlní mapy, řezy, proily, výpočty zásob. Archivace těchto dokumentů je důležitá třeba pro zpracování odborných posudků, pokud by někdo chtěl využít území, kde se v minulosti těžilo,“ vysvětlil Petr Stanislav, vedoucí útvaru měřictví a geoinformatiky, který zajišťuje předávání dokumentace z archivu dolu Centrum.

Čtěte také:
Důl Centrum zakryl betonový poklop
Sedm důvodů, proč těžit uhlí

Přímo v areálu centrumky zabíral archiv celou místnost, kde se nyní veškeré podklady třídí podle typu a postupně odvážejí do velebudického archivu. „Nejedná se jen o dokumentaci dolu Centrum, najdou se tu i starší archiválie, protože pod centrumku patřily i bývalé doly Humboldt a Kolumbus,“ uvedl Stanislav. Uloženy jsou zde například i důlní mapy z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Až do roku 2000 se kreslily ručně. „Je zajímavé, že až do konce 2. světové války byla i s ohledem na složení obyvatel zdejšího regionu většina dokumentace vedena v němčině,“ připomněl Petr Stanislav.

Ačkoli se většina důlní dokumentace stěhuje do okresního archivu, nikdo nemusí mít strach, že by se v případě potřeby nedostal k písemným podkladům. „Kolem roku 2007 se veškerá dokumentace digitalizovala, takže vše potřebné máme i nadále k dispozici a můžeme si kdykoliv vytisknout,“ doplnil Stanislav. Stěhování písemností z dolu Centrum do okresního archivu a částečně i na lokalitu ČSA by se mělo zvládnout do konce roku. Ani to však neznamená deinitivní likvidaci Dolu Centrum, ta skončí až závěrečnou zprávou báňskému úřadu, která by měla být hotová přibližně do poloviny příštího roku.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme