Domácnosti si připlatí. Ceny plynu letí vzhůru

Pokud vytápíte plynem rodinný dům, připravte si o několik tisícovek navíc. Foto: iUHLI

První dodavatelé plynu zveřejňují své ceníky na příští rok. Domácnosti se musí připravit na zdražování.

Ceny energií letí vzhůru po celém světě. Velkoobchodní cena plynu od začátku roku vzrostla téměř o třetinu. Se zpožděním to poznají i Češi.Jde o další zásah do rodinných rozpočtů, elektřina už letos zdražila, uvedl server Lidovky.cz.

Čtěte také:
Úspory přinesou zvýšení spotřeby
Česko stojí na energetické křižovatce

Jako první zdražují menší hráči. Výrazně si připlatí například klienti Skautské energie, za kterou stojí český Junák. Zatímco letos dodají v Praze 2000 kubíků plynu (tedy množství potřebné na roční vytápění rodinného domu) za 19 431 korun, příští rok už domácnosti zaplatí přes 23 tisíc.

Ceníky mění i další menší dodavatelé jako Energofin, SPP, Blue Gas či Ecentre. Částečně zdražuje i Bohemia Energy. Nejvíce jsou k tomu nuceny společnosti, které nemají zajištěné dodávky plynu na dlouhou dobu dopředu a plyn pro své zákazníky musí nakupovat za současné vyšší ceny. Velcí dodavatelé se zdražením zatím vyčkávají. Podle informací z trhu se čeká, kdo z nich udělá první krok.

„Myslím, že nakonec zdražovat budou. Nárůst ale nebude tak razantní,“ říká energetický expert Jiří Gavor, šéf Asociace nezávislých dodavatelů energií ANDE. Odhaduje, že domácnosti si připlatí až sedm procent.Analytik Jan Schindler z portálu TZB-info z informací z trhu usuzuje, že ceny velkých dodavatelů porostou zhruba o stokorunu za každou megawatthodinu energie, v průměru tak zhruba o desetinu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu